(ВИДЕО) „Gossip cop“: Дали Мишел Обама е всушност маж?

admin22

Иако Барак Обама се исели од Белата куќа пред неколку години, непријатната гласина за неговата 56-годишна сопруга Мишел, поранешна прва дама, писател, спикер и поранешен адвокат – не престанува да циркулира подолго време, пишува „Gossip cop“.

Многумина паднаа на неа и почнаа вистински да веруваат дека Мишел била машка порано и дека го сменила полот преку операција.

Иако приказната кружеше неколку години, веб-страница што ја потврдува точноста на обвинувањата, „PolitiFact“, истакна дека гласината доби интензитет кога корисниците на Facebook споделија објава оваа година во која тврдат дека Мишел е всушност родена како Мајкл ЛаВон Робинсон.

loading...

Првата што јавно го изнесе тоа тврдење беше всушност покојната модна критичарка и комичарка Џоан Риверс. Неколку недели пред да умре од компликации по рутинска операција на грлото во 2014 година, anоан ноншалантно им рече на папараците: „Знаете дека Мишел (Обама) е транс (родова) … Сите тоа го знаеме“.

Некои теоретичари на заговор по нејзината смрт заклучиле дека е убиена поради таа изјава и дека е прикриена вистинската причина за смртта. Еден од нив кој ја продолжи приказната дека Првата дама е маж беше Алекс Џонс, основач на веб-страница која истражува т.н. теории на заговор.

Пред три години, тој објави 12-минутно видео во кое рече дека од самиот почеток на администрацијата на Барак, граѓаните споредувале фотографии од Мишел од нејзината младост и заклучиле дека таа е маж.

Така тој започна нов бран гласини за сопругата на Барак, кој се прошири на социјалните мрежи и форуми, каде корисниците ги споделија фотографиите на Мишел како наводен доказ за трансродовоста.

Трачотбеше „поттикнат“ и од десничарската републиканска кандидатка за Конгрес ДеАна Лореин кога оваа година на Twitter напиша: „Мишел Обама ја има премиерата на нејзиниот документарец на Netflix, наречен „Постоење“, се прашувам што стана.

Порталот „Gossip cop“ сепак заклучи дека оваа теорија за Мишел е апсурдна од многу причини, но најважен е фактот дека таа ги родила двете ќерки на Обама, 19-годишната Саша и 22-годишната Малија.

Таа сигурно не можеше да биде родена како маж и да се претвори во жена со операција, дури и со целиот напреден лек на денешницата.

Loading...
Next Post

Гејтс и 12 директори: Состанок што може да го спаси светот

Шефот на еден од најголемите производители на вакцини во светот имаше проблем. На Адару Пунавали, извршен директор на Индискиот серумски институт, му беа потребни 850 милиони долари за сè – од епрувети до контејнери, за да започне да произведува дози на вакцина за коронавирус за сиромашните. Пундавали проценил дека може […]