ВМРО-ДПМНЕ: Заев нема право да го укинува пржинскиот модел

admin22

Првата реакција на ВМРО-ДПМНЕ по договорот за нова влада е дека новата коалиција Заев – Ахмети е за продолжување на старите навики на криминал и корупција.

Што се однесува до укинувањето на пржинската влада и премиер Албанец, самиот пржински модел беше договорен меѓу опозицијата и власта, и Заев нема право без консултација со опозицијата и меѓународниот фактор, кој беше гарант на тој модел, да го укинува еднострано и да го пазари во договорот за неговата влада, велат од ВМРО-ДПМНЕ.

Партијата ја нарекува новата коалициска влада, крими коалиција, за која велат дека е за еднократна употреба.

Loading...
Loading...
Next Post

ДУИ загуби многу важен ресор од СДСМ, а ги доби: МНР, финансии и економија

Овие информации веројатно ќе се остварат. Во текот на утрешниот ден информациите треба да бидат потврдени. Министерствата за финансии, надворешни работи, економија, животна средина, информатичко општество и администрација и вицепремиер за политички систем се ресорите со кои ќе раководи ДУИ, брифира за Плусинфо висок функционер од ДУИ откако лидерите на […]