ВНИМАВАЈТЕ ПРЕОПАСНО Е: Никогаш не ставајте ги овие 9 намирници во микробранова печка

admin22

Секој е свесен дека не е добро да се става пластика и фолија во микробранова печка и ова е многу опасно. Сепак, постојат неколку производи кои подобро никогаш не ги загревајте во нив, во спротивно ќе апсорбирате вистински отров.

Микробрановата печка влезе во секојдневниот живот не толку одамна, а повеќето луѓе сега се целосно зависни од неа. Сепак, ова не е универзален уред и може да расипе некоја храна, што ќе ја направи токсична, што пак е многу опасно за нашето здравје. Постојат некои производи кои можат да експлодираат во него.

За да го минимизирате ризикот по вашето здравје и од опасни несреќи во кујната, не користете микробранова печка за овие 9 намирници.

Варени јајца

Кога јајцето е во микробранова печка, влагата внатре создава поголемо натрупување на пареа и може да експлодира. Што е уште полошо е што може да пукне не во вашата микробранова печка, туку потоа во вашата рака. Подобро е да не ставате јајца во микробранова печка. Како последно средство, исечете ги на парчиња и потоа загрејте ги.

Loading...

Мајчино млеко

Многу млади мајки го замрзнуваат своето млеко и го чуваат млекото. Нема ништо лошо во тоа, но микробрановата печка може да не ја загрева течноста рамномерно, создавајќи „жаришта“ што можат да го изгорат грлото на детето.

loading...

Преработено месо

Оваа храна често содржи хемикалии и конзерванси за да го продолжи нивниот рок на траење. Микробрановата печка може да ги направи уште понездрави. Кога се загреваат, може да се појават хемиски промени, на пример, во процесот на оксидација на холестерол, што може да доведе до коронарна срцева болест.

Ориз

Загревањето може да доведе до труење со храна. Проблемот е поврзан со бактериите Бацилиус цереус во неа. Топлината ја убива оваа бактерија, но може да произведе спори отпорни на топлина. На собна температура, тие можат да се размножат и да предизвикаат труење.

Пилешко

Топлината на микробрановата печка не е секогаш способна да ги убие бактериите во храната, бидејќи брановите се загреваат однадвор, а не одвнатре.

Пилешко што може да содржи салмонела не треба да се става во микробранова печка. Едноставно нема да убие некои од опасните бактерии. Потребен е темелен термички третман.

Цвекло, целер, зелка, спанаќ

Овие работи исто така не треба да се ставаат во микробранова печка. Кога се загреваат, природните нитрати, кои првично се корисни, можат да се претворат во нитрозамини, кои се канцерогени.

Чили

Кога ги загревате, капсаицинот (супстанцата што им дава пикантност) се ослободува и ова може да го изгори грлото подоцна и да доведе до отежнато дишење или кашлање.

Овошје

Целото овошје задржува пареа и може да пукне кога ќе се загрее. Приказната со грозјето е исто така одвоена. Нема да стане суво грозје, но може да се запали.

Компири

Готвењето во фолија ги штити бактериите што можат да предизвикаат ботулизам од топлината. Не е добро да ги готвите првично без фолија.

loading...
Loading...
Next Post

Откриен нов вид на коронавирус! Го најдоа во храна во Кина?

Властите во кинеската североисточна провинција Џилин пронајдоа нов вирус корона на пакувањето на увезените лигњи Како што соопштија здравствените власти во градот Фују денес, поканети се сите што ги купиле за да бидат тестирани. Еден од пакетите пристигна во градот преку главниот град на провинцијата Чангчун, пренесува Ројтерс, цитирајќи здравствен […]