Во последните 24 часа починаа 30 лица со ковид – меѓу нив и пациенти на 38 и 39 години

admin22

Во последните 24 часа во земјава битката со ковид-19 ја изгубиле 30 пациенти. Со тоа вкупниот број на починати од почетокот на епидемијата во земјава се искачи на 1 630.

Најмладите пациенти кои починале биле на возраст од 38 и 39 години, а највозрасниот имал 84 години. Сите починале во болнички услови.

Најмногу од нив – деветмина биле од Скопје (46, 54, 59, 67, 82, 67, 55, 64 и 61 г).

loading...

Шест од починатите биле од Битола (60, 77, 38, 66, 72 и 39 г), тројца од Гостивар (56, 66 и 63 г), двајца од Куманово (62 и 69 г), двајца од Делчево (66 и 68 г).

По еден починат пациент има и од Штип (72г), Велес (78г), Гевгелија (65г), Струмица (77г), Кочани (65г), Кратово (65г), Кичево (61г) и Неготино (84г).

Во последните 24 часа се направени 2864 тестирања, а регистрирани се 1160 нови случаи на ковид-19 во:

-Скопје 472
-Куманово 58
-Дебар 2
-Штип 43
-Прилеп 78
-Тетово 61
-Струга 29
Велес 32
-Битола 87
-Охрид 47
-Кавадарци 32
-Гостивар 22
-Гевгелија 1
-Струмица 39
-Крива Паланка 6
-Радовиш 2
-Крушево 2
-Кочани 15
-Пробиштип 10
-Демир Хисар 10
-Македонски Брод 10
-Пехчево 1
-Берово 9
-Валандово 5
-Виница 2
-Делчево 12
-Кратово 2
-Свети Николе 17
-Кичево 26
-Ресен 17
-Неготино 11

Починати се 30 лица, девет пациенти од Скопје (46, 54, 59, 67, 82, 67, 55, 64 и 61г), двајца од Куманово (62 и 69г), еден пациент од Штип (72г), еден од Велес (78г), шест пациенти од Битола (60, 77, 38, 66, 72 и 39г), тројца од Гостивар (56, 66 и 63г), еден пациент од Гевгелија (65г), еден од Струмица (77г), еден од Кочани (65г), двајца од Делчево (66 и 68г), еден од Кратово (65г), еден од Кичево (61г) и еден пациент од Неготино (84г). Пациентите се починати во болнички услови.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 1094 оздравени пациенти од:

-Скопје 560
-Куманово 55
-Дебар 5
-Штип 32
-Прилеп 59
-Тетово 51
-Струга 22
-Велес 35
-Битола 47
-Охрид 38
-Кавадарци 31
-Гостивар 26
-Гевгелија 5
-Струмица 17
-Крива Паланка 11
-Радовиш 13
-Крушево 3
-Кочани 18
-Пробиштип 1
-Македонски Брод 1
-Берово 3
-Валандово 3
-Виница 6
-Делчево 5
-Кратово 1
-Свети Николе 8
-Кичево 16
-Ресен 4
-Неготино 18

Досега во земјата се направени вкупно 322.875 тестирања на Ковид -19.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 58608, бројката на оздравени пациенти е 36064, на починати е 1630, а бројот на активни случаи изнесува 20914.

Loading...
Next Post

(ФОТО) Теодора Џехверовиќ во провокативна долна облека храни животни

Популарната пејачка Теодора Џехверовиќ на својот Инстаграм профил сподели неколку фотографии на кои позира во провокативна долна облека опкружена со животни. Имено, таа позира во долна облека, нашминкана и со високи потпетици. На една објава дури држи и јаре во прегратки. https://www.instagram.com/p/CIBqGYXjCXy/?utm_source=ig_web_copy_link „Мојата омилена, јаре“, напиша пејачката во описот на […]