Заев: Душата ме боли за секој што остана без работа

admin22

Премиерот Заев порача дека неосновани се критиките од ВМРО-ДПМНЕ за новиот пакет економски мерки.

Toj посочи дека нема шанса за соработка со Христијан Мицкоски, бидејќи како што рече, тој „разговара за да не се договара“

Пакетот на антикризни мерки е за добробит на граѓаните и за да ја спасиме економија.

Не е се за критика, нешто е за поддршка, изјави премиерот Зоран Заев во интервју за ТВ Стар.
Kоментирајќи ги обвинувањата на опозицијата за четвртиот пакет мерки за справување со последиците на ковид- кризата.

„Мерките беа вистински дизајнирани да помогнат да сочуваат работни места.

Loading...

Знаете опозицијата викаше дека ќе има 140 000 нови невработени, 12 300 се, ама ме боли душата за секој човек од тие 12 300.

Сега во новиот пакет мерки велиме – вратете ги луѓето, аплицирајте за помош, се со конечна цел да мотивираме.

loading...

Сите пари што ги пуштаме се за граѓаните – дали се работници, дали приматели на социјална помош.
Дали пензионери, пасивни баратели на работа и слично сето тоа е да го одржиме економскот живот.
Главната порака е дека државата е тука“, рече Заев.

loading...
Loading...
Next Post

Заев: Не би се изјаснил дека сум Албанец за да се вработам во државна институција

Премиерот Зоран Заев по денешното учество на Меѓународната научна конференција „Македонскиот јазик – извор на научни истражувања (дома и надвор) ги критикуваше македонските граѓани, кои, според одредени информации, се пишале како Албанци за да се вработат во држвни институции. -Секогаш ќе се изјаснувам како Македонец. Нема потреба од лажирање на […]