Заев: Не би се изјаснил дека сум Албанец за да се вработам во државна институција

admin22

Премиерот Зоран Заев по денешното учество на Меѓународната научна конференција „Македонскиот јазик – извор на научни истражувања (дома и надвор) ги критикуваше македонските граѓани, кои, според одредени информации, се пишале како Албанци за да се вработат во држвни институции.

-Секогаш ќе се изјаснувам како Македонец.

Нема потреба од лажирање на податоците за постигање на одредена корист.

Не смее да манипулираме дека сме нешто, а се чувствуваме различни од тоа што сме.

За тоа нема дискусија, порача Заев.

Loading...
loading...
Loading...
Next Post

Лоши вести пристигаат од клиникaта за Гинекологија во Скопје

Три медицински сестри од Универзитетската клиниkа за гинеколгија и акушерство се позитивн. Се зapзиле преку семеен контакт, а двајца доктори меѓу кои директорката на Клиниката, Викторија Јовановска се во самоизолација поради заболени членови на нивните семејства. Ова за МИА денеска го потврди директорката Јовановска, која рече дека трите медицинските сестри […]