Законот за Јавно Обвинителство помина на владина седница, оди во Собрание на гласање

admin22

Законот за ЈО помина на Влада и оди во Собрание со европско знаменце. До последен момент вечерва на седницата ДУИ се усогласуваа ставовите меѓу Бујар ОСмани, Спасовски и Десковска.

Османи инсистирал во законот да влезе и третото барање на ДУИ-„бадинтер“во ЈО.

ТВ 24 веќе објави дека двете барања на ДУИ за албански јазик во ЈО и намалување на критериумите за избор на ЈО се прифатени. Шесте независни пратеници пак преку соопштение ги испорачаа нивните услови – бомбите да неважат во нидена постапка, да не бидат основа за обвинението „Талир 1 и 2“, а сите снимени разговори од кои досега не се отворени постапки да се уништатат.

Заев смета и на гласовите на БЕСА и Алијанса на Албанците,независните пратеници од нив не се очекува да гласа Елизабета Канчевска Милевска.

loading...
Loading...
Next Post

„Медените“ со порака: Иако не добивме оскар, горди сме што ја пренесовме пораката на Атиџе

Екипата на „Медена земја” се заблагодари на сите кои ги поддржуваа и бодреа. „Пред сѐ, сакаме да се заблагодариме на сите што нѐ бодреа и веруваа во нас. Сепак, и покрај тоа што „Медена земја“ не доби Оскар, сосема сме свесни за големината на овој филм, за значењето на пораката […]