ЈОГУРТ, Млеко, црн чај … што навистина помага кога ќе изгоpите на сонце: Дерматолог ја открива вистината – Ова е најдоброто

admin22
loading...

Дерматолозите откриваат што да направите ако се изгорите на сонце!

Дерматолозите ве советуваат да ги преземете сите мерки за заштита за да не се изгорите на сонце, бидејќи изгорениците го зголемуваат ризикот од ра к на кожата.

Меѓутоа, ако сепак ви се случи да поцрвените од прекумерно изложување на сонце, треба да знаете што помага, а што не.

Дерматологот д-р Кетрин Борисијевиќ советуваат што да прават.

Ставете ладни облоги или мраз

Д-р Борисијевиќ вели дека ладењето изгореници помага да се чувствувате подобро во моментот, затоа се препорачуваат ладни облоги, како мраз или крпа натопена во ладна вода.


Обложувањата исто така извлекуваат топлина од изгореници и го намалуваат воспалението со намалување на отечените клетки.

Кога кожата ќе се олади, следниот чекор е да ја хидрирате кожата за да избегнете првут. Како одлична работа, лекарот споменува гелови кои содржат алое вера, бидејќи оваа состојка ќе ја смири иритираната кожа.


Покрај тоа, открива кои природни состојки можат да помогнат во овој случај.

„Многу природни производи, како што се јогурт, црн чај и млеко, можат да ја наштетат кожата“.

Млекото содржи витамини А и Д, масти, амино и млечни киселини, како и протеини и казеин, кои и помагаат на кожата во борбата против воспалението.


Некои дерматолози истакнуваат дека ензимите содржани во јогуртот исто така можат да помогнат. Ако одлучите за млеко, истурете го во сад, ставете крпа и ставете го во фрижидер додека не се олади и крпата не се натопи. Потоа ставете крпа натопена во млеко на кожата.

Не користете оцет

На социјалните мрежи се појави бизарен совет дека бања со оцет може да и помогне на кожата да се опорави од изго реници.


“Опас но е и воопшто не треба да го правите тоа! Не само што ќе ја исуши кожата, туку и ќе ја оштети нејзината бариера, па болката и воспалението ќе бидат уште поголеми. Нерастворениот оцет може да предизвика и изгор еници”, предупредува др. Кетрин.

Пијте повеќе течности

Дерматологот потенцира дека е важно да пиете доволно течности ако горите на сонце, бидејќи изгорениците предизвикуваат дехидрација.


Водата е најдобриот избор, а алкохолот во никој случај не се препорачува бидејќи ја зголемува дехидрацијата.

Не ја лупете ронлива кожа

Ако има лупење и лупење на кожата, што често се случува по изгореници од сонце, не влечете го и отстранете ги слоевите на кожата.

Кожата се лупи затоа што на тој начин ги отстранува оштетените клетки на кожата и на тој начин се регенерира, но не се советува да ја „раскопувате“ кожата што се лупи, бидејќи под него ќе остане чувствителен слој, кој дури може да се зарази.

Изгорениците не само што не изгледаат добро туку проблемот е што може да доведат и до здравствен проблем.

– Ултравиолетовото зрачење ја оштетува ДНК во кожата, што доведува до воспалителен одговор со синтеза на простагландини и цитокини и отекување на крвните садови на кожата. Тоа предизвикува црвенило, оток и болка.


Понекогаш погодените клетки на кожата се уништуваат – објаснува дерматологот Самер Џабер.

Изгорениците треба да се третираат што е можно побрзо, а дерматолозите ги откриваат најдобрите домашни лекови што може да ви помогнат.

Според Американското здружение за дерматологија, ако имате изгореници, треба да пиете многу течности за да спречите дехидрирање.

Дерматологот Џабер истакнува дека можете да нанесете ладно млеко на ткаенина, а потоа да ја ставите ткаенината на изгорениците. Исто така, можете да користите и обичен јогурт. Млечните производи може да ја ублажат болката и да го стимулираат процесот на заздравување, а може да ги нанесувате на секои 20 минути во текот на неколку часа.

Loading...
Next Post

ОД денес почнува феноменален период за овие хороскопски знаци - Многу среќа и убави моменти

Три знаци чекаат феноменален период за време на владеењето на Лав ова лето. Проверете дали имате среќа во следниот месец! Владеењето на Лавот, односно влегувањето на Сонцето во знакот на Лав, започнува на 21 јули и ни носи вистинска огнена летна енергија. Подготвени сме да го прифатиме и да ги […]