АКО СТЕ ЈА ПРЕЛЕЖАЛЕ КОРОНАТА, ОВИЕ НАМИРНИЦИ ИЗБЕГНУВАЈТЕ ГИ! Нутриционистите објаснуваат што го УСПОРУВА опоравувањето на организмот!

admin22
loading...

Исхраната за оние кои заболеле од корона вирусот, или моментално се борат со него, мора да се прилагоди на закрепнувањето на организмот.

Ова е најлошата храна!

Доколку сте ја прележеле короната или моментално се борите со вирусот, двајца српски нутриционисти објасниле што треба да јадете за побрзо закрепнување на организмот.

Loading...

Правилната исхрана е исто така важна кога сме здрави, а особено е важна кога телото се опоравува од каква било инфекција. Исто така, има храна што треба да се избегнува, бидејќи не е од помош кога станува збор за закрепнување.

„Правилната исхрана треба да биде избалансирана со многу витамини и минерали. Акцентот е ставен на цели зрна, внесување свежо овошје, особено богато со витамин Ц и свеж зеленчук.

Изворот на протеини треба да биде од храна како месо, риба и јајца. Важен е адекватен начин на приготвување на храната, за да не ја намалиме нивната диетална биолошка вредност“, вели нутриционистката Љиљана Путниковиќ од Клиничкиот центар на Србија.

Нутриционистката Ана Тодоровиќ наведува дека ги советува пациентите кои прележале или имаат ковид на здрави масти и објаснува зошто.

„Обично им препорачувам на пациентите да јадат здрави масти како што се ореви и маслиново масло секојдневно, а умерените количини путер не треба да се избегнуваат, бидејќи тие се извори на липосолубилни витамини кои подобро се користат во масна средина. Свежа репка и зелен зеленчук е исто така важен. Доволни се околу 600 грама свеж зеленчук дневно“, вели Ана Тодоровиќ.

„Појадокот е важен бидејќи белите дробови се загрозени, храната треба да биде минимално термички обработена, треба да се зема многу овошје и зеленчук. Пациентите со дијабетес треба да бидат внимателни”, вели д -р Путниковиќ.

Што да избегнувате во исхраната?

„На прво место, тоа се пекарски производи, слатки, шеќер воопшто, брза храна, затоа е неопходно да се фокусираме на домашна храна“, рече Ана Тодоровиќ.

„Денот може да започне со домашен сок од аронија, во умерени количини, што е одлично за имунитет, исцеден лимон ако не ни пречи на желудникот.

Балансиран појадок кој содржи интегрален леб, козјо кисело млеко, варено јајце и додавање свеж зеленчук. Тоа е важен и редовен сон, блага изложеност на сонце“, заклучи за нутриционистката Ана Тодоровиќ.

Loading...
Next Post

(ВИДЕО) Eден од гостите во ресторанот ја расплака келнерката: Кога ја видел сметката и кажал брутална реченица

Келнерка на познатиот синџир ресторани „Хутерс“ била изненадена од реакцијата на еден од гостите кој донел десетина пријатели на вечера. По гласната прослава и наздравувањето, дојде време да се платат сметките, па ТикТокерката и ја однесе сметка на гостинката кој не очекуваше дека ќе чини повеќе од 600 долари. @keylamxo […]