Анета Молика ги спакува куферите и замина од Македонија ФОТО

admin22
loading...

Тие се еден од најскладните парови на македонската музичка сцена, а нивниот бенд еден од најпопуларните во земјава и регионот.

Анета Мицевска и нејзиниот сопруг Џими Мицевски се дел од групата „Молика“ која постои повеќе од 20 години на сцената.

Анета важи за една од најдобрите пејачки. Глас каков се чини дека повеќе никогаш нема да се роди. Секоја песна звучи извонредно во нејзина изведба. На нивните настапи местата во кои настапавуваат се преполни. Се чека ред за да се присуствува на нивна свирка.

За успешна музичка кариера потребен е глас, но и стас! Дека овие две компоненти одат рака под рака потврдува и Aнета Мицевска од составот „Молика“, која смета дека убавината без вокалот, но и обратно за на сцена не е доволна и вели дека она што е пријатно за уво, мора да биде и убаво за око.

Освен во Македонија тие се популарни и на Балканот, но и ширум Европа, Австралија и Америка.

Анета со својот глас веќе го освои српскиот пазар, а снимките од нејзините настапи на Јутјуб во српските емисии имаат најмногу гледаност.

Една од најпознатите македонски пејачки која воедно го поседува најмоќниот женски вокал во земјава, Анета Мицевска со публиката се дружи од нејзина 14 годишна возраст.

Таа вели дека иако е многу тешко да се издржи овој период без нивните свирки и дружбата со фановите, сепак мора да се продолжи напред и тоа само со позитивни мисли.

Кога ќе се спомне Анета Мицевска или попозната во јавноста како Анета Молика, секогаш се наидува на одобрение кај публиката. За Анета слободно може да се каже дека е најдобриот глас на фолк естрадата, впрочем тоа го кажува и самата публика.

Анета Мицевска Молика, во својата долгогодишна кариера, се покажа и докажа како еден од најдобрите вокали на македонската естрада. Токму вокалот е нешто што ја краси најмногу, иако и нејзиниот физички изглед е за десетка.

Да потсетиме, Анета и група Молика во изминатите месеци доста често одржуваа онлајн концерти со цел да ја расположат јавноста во тешките моменти.

Празник посветен на големиот светител Свети Димитиј кој истовремено го симболизира и крајот на летниот и почеток на зимскиот период во годината одбележуваат денеска православните христијански верници во Македонија.

Митровден секогаш се слави на 8 ноември, а во семејствата на верниците се прославува на традиционален начин.Се претпоставувало дека времето на овој ден ќе покаже каква ќе биде цела зима.

Овој ден многу фамилии имаат куќни слави или слават имендени, а едни од оние кои славата е и фамилијата Мицевски, поточно познатите музички сопружница Џими и Анета.

Пред неколку дена тие се огласија и објавија дека за дочекот на новата 2022 година ќе настапуваат во Шведска, поточно Гетеборг доколку се биде во ред со мерките.

Во меѓувреме тие се спакуваа и заминаа од Македонија, а сето тоа го објавија на социјалните мрежи со заедничка фотка од авион.

Нивната дестинација беше Германија, поточно Крефелд. Се уште не е познато дали таму се работно или пак приватно.

Loading...
Next Post

Ова се условите на Алтернатива за влез во Владата?

Премиерот Зоран Заев и лидерот на Алтернатива, Африм Гаши не успеаја да постигнат договор за влез во Владата и зголемување на парламентарното мнозинство. Како што информираа и двајцата, не се дискутирало за конкретни понуди. Сепак, Заев вели дека станува збор за дискусија базирана на програмски принцип и откри кои се […]