Борче Трајковски: ЗАДУШНИЦА – еве што ми кажа мајка пред да замине

admin

Утре е еден од најголемите празници во православието, тоа е денот кога се раздава за упокоените и споменуваат блиските кои заминале од овој свет, во нашите молитви. Борче Трајковски на својот профил на социјалните мрежи, раскажа каков аманет добил од својата мајка. Ви го пренесуваме, бидејќи е добар пример како […]

Орце Царот го сподели својот плач и лелек

admin

Орце Царот Стевковски  е добро познат на македонската публика, но и пошироко како пејач со многу хитови, многу турнеи низ Австралија, Канада, Америка, Европа и многубројни солистички концерти. Во својот репертоар ги има познатите хитови како „Убава Калина“, „Царот Неготински“, „ Пукнала мајко треснала“, „Глас се слуша, плач и лелек“ […]

Многу сестри доаѓаат да работат овде во Германија, ќе ви кажам што ве чека

admin

Тука во Германија работам и живеам веќе 15 години. Навикната сум веќе на нивниот менталитет и се вклопив комплетно во начинот на живот овде. Работам како медицинска сестра во една приватна клиника и добра ми е платата. Сопругот е систем инжењер во IT компанија. Добро заработуваме. Но сепак, животот овде, […]

Сестри од педијатрија мислеле дека никој не ги гледа што прават – една мајка ги разоткрила

admin

Џонатан и Шелби имаат ќерка Софи која моментно се бори за својот живот. Кога двегодишното девојче не се чувствувало добро и имало проблем со дишењето, нејзината мајка мислела дека се работи за алергија. Прегледот на лекар не открил никакви загрижувачки резултати, па и дијагностицирале астма. Шелби сепак на својата ќерка […]

Нема да мора да се оди по секоја цена во Албанија – Грците од 21 јуни со нова мерка која ќе го олесни влезот во земјата

admin

На вчерашната прес-конференција, како што објави грчката веб-страница за цивилна заштита, заменик-министерот за цивилна заштита, Никос Хардалиас, рече: – Подобрувањето на епидемиолошките податоци, во комбинација со тековната програма за вакцинација, ни овозможува да продолжиме да ги укинуваме ограничувачките мерки за рестартирање на други активности. Тој исто така додаде дека едногласната […]

Најчевска: Кого прави вудала градоначалникот на Центар?

admin

Професорката Мирјана Најчевска го сподели статусот од партијата чиј претседател е, „Трета“: КОГО ПРАВИ БУ ДАЛА ГРАДОНАЧАЛНИКОТ НА ЦЕНТАР? – Граѓаните на Центар, Граѓаните на Скопје, Себеси ? „Подолго време случувањата во Центар го покажуваат моралното пропаѓање на градоначалникот Богдановиќ со кој го навлекува гневот на граѓаните. Незапирливата бетонизација, сечењето на дрвјата и […]

Хелена Роза повторно ЗГРМЕ на фејс околу пасошите: Ова што го правите е мачкање очи и млатење празна слама

admin

Министерството за внатрешни работи, пред два дена информираше дека пасошите на граѓаните, чија важност истекува по 31 јули 2020 година, ќе продолжат да важат до 31 декември 2021 година. – Согласно Законот за изменување и дополнување на Законот за патните исправи на државјаните на Република Северна Македонија објавен во „Службен […]

Тоше Зафиров распали по новинарите: Страмно е ова што му го правите на Пандев Горан

admin

Вчера македонската репрезентација го одигра вториот натпревар на Европското првенство и го претрпе вториот пораз. Првиот гол за македонската репрезентација во натпреварот со Украина го постигна фудбалерот Езгјан Алиоски. Во 54-та минута Трајковски успеа да ја погоди пречката со помош на одбрана на Бушан, а Караваев го спречи Пандев да […]

Ѓорѓи Колозов годинава ќе наполнеше 74 години, испливаа необјавени детали за него

admin

Еден од легендарните напи актери, Ѓорѓи Колозов за многумина ќе остане еден од македонските најголеми мудреци, најмногу поради улогите што ги толкуваше во Македонски народни приказни. Мудростите кои ги кажуваше во оваа серија, и денес се споделуваат. Многумина го нарекуваат и последниот цар на Македонија. Колозов e nајзапаметен по неговите […]

Тој ме потсетува на солзи: Гоце Тодорвски не може да го прежали човекот (ФОТО)

admin

Легендата на македонското глумиште, Гоце Тодоровскисо во последно време ретко го гледаме на ТВ, но му го слушаме гласот, затоа што надсинхронизира турски серии. По завршувањето на Факултетот за Драмски уметности при Универзитет „Св. Кирил и Методиј“ се вработува во Драмскиот театар во Скопје и веднаш се истакнува како мошне […]