Зоран Заев се „боцна“ па порача: Попладне продолжувам да работам

admin

Македонскиот Премиер Зоран Заев, денес на вакциналниот пункт во спортската сала „Борис Трајковски“ се имунизираше против корона вирусот со вакцина од кинескиот производител „Синофарм“. – Ја примив првата доза од вакцината Синофарм, односно онаа што беше на располагање кога ми дојде мене редот согласно Националниот план за вакцинација. Се чувствувам […]

Стани Бранко друже, се растури стадото – што му пиша Латас на Црвенковски пред 2 години

admin

Изминатите три дена се раздвижи политичката сцена кај нас, по најавите од некои „кујни“ дека е можно враќање на Бранко Црвенковски на политичката сцена. Многумина се согласуваат дека ваквиот обид ќе доживее фијаско, знаејќи го примерот на поранешниот премиер Љубчо Георгиевски и неговиот обид со Народна, но има и такви […]

Борче Трајковски до Пендаровски: Стево, не е добро што ВМРО воопшто егзистира во државата на која си претседател

admin

Христијан Мицкоски, лидерот на опозицијата, вчера на свое барање остварил телефонски разговор со шефот на државата Стево Пендаровски, со кого договорил во петок да имаат средба на која ќе разговараат во врска со осудените за случајот „27 април“ и за актуелните економски и политички состојби во земјава. Како што рече […]

Трифун Костовски: Бугарија по дома нека си го идентификува Гоце Делчев како свој, не кај нас

admin

Трифун Костовски: СТАВ ЗА ЛИКОТ И ДЕЛОТО НА ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ „Релативно краткиот животен век на истакнатиот Македонски револуционер Гоце Делчев помина во време на големи искушенија околу нашата самобитност и нашата национална посебност, му дава посебен белег на човек кој бил свесен дека работи за кауза која се именува со националност […]

Што и одговори Спасов на Захариева за човекот кој е „икона“ на милиони луѓе

admin

Завчера се одбележа годишнината од упокојувањето на поранешниот Претседател на поранешната ни држава СФРЈ. Човекот кој е идол и икона на милиони луѓе на Балканот, кои се потсетуваат на времињата во кои живееја. -Не можете да сакате да влезете во ЕУ и да го демократизирате општеството, а во исто време […]

Драги политичарчиња, ве следам од Австралија – ај прекинете да глуматарите патриотизам

admin

Не бев исполнета во Македонија, не бев задоволна, бидејќи немав мир, немав ниту спокој, ниту пак бев исполнета со позитивни мисли. Зошто? Затоа што година дена се обидував да најдам работа. И најдов. Работев прво како касиерка во маркет, а потоа како таксистка во едно од скопските такси компании. Првата […]

Водителката Јована: Политичари ми „бараа“ за да ме вработат

admin

Водителката Јована Јеремиќ привлече големо внимание откако проговори емотивно и отворено на неколку теми. Водителката и новинарка Јована Јеремиќ одговараше на бројни прашања во врска со нејзиниот деловен и приватен живот при неодамнешното гостување во една тв емисија. Првото прашање беше – дали се срамите што доаѓате од мало место […]

Ненад Јовановиќ: Пар „увреѓени и разочарани“ фиќфириќи го дуваат со „Иде Бранко“

admin

Статус на Ненад Јовановиќ: „Дувањето и пумпањето со „Иде Бранко“ е неописив дилентатизам на пар „увреѓени и разочарани“ фиќфириќи заради чиста суета. Вака оди суетењето: ја не го сакам овој, оној другиот не можам да го гледам, а тој па, господ да чува и да брани, и така натаму и […]

Петар Богојески: Свесни ли сте македонЧиња, што гласавте за двоецот Заев – Мицкоски, која мизерија сте?

admin

Постои шанса да се раздвои пакетот на Македонија и Албанија во нивниот евроинтегративен пат. Ако не се изнајде решение меѓу Скопје и Софија за историски прашања, еврокомесарот за проширување Оливер Вархеји, потврди дека е можно да се разгледа опцијата за поделба на пакетот Скопје-Тирана. Овој процес се заснова на заслуги. […]

Мицкоски денеска го свртел телефонскиот број на Пендаровски

admin

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, на свое барање, денеска остварил телефонски разговор со шефот на државата Стево Пендаровски, со кого договорил во петок да имаат средба на која ќе разговараат во врска со осудените за случајот „27 април“ и за актуелните економски и политички состојби во земјава. Како што рече […]