(ВИДЕО) УБИСТВО НА СТРУЖАНИ ВО МЕЛБУРН: Татко ги застрелал ќерката и зетот

admin22

Нововенчана двојка со потекло од Струга е убиена во пукање во Јаравил, во предградието на австралискиот град Мелбурн, објавија австралиските медиуми. Ветон Мусаи (29) починал во болница, ден по смртта на неговата 25 годишна сопруга Линдита. Таткото на Линдита останува в болница под полициска заштита, каде му се санираат повредите […]

СЕ ЈАВИ ШИЛЕГОВ: Бара да не се палат Бадникарски огнови

admin22

Град Скопје денеска преку соопштение ги повика граѓаните да се воздржат од палење огнови на отворено по повод прославата на Божикните празници, со цел да се заштити животната средина и амбиентниот воздух. Од Град Скопје посочуваат дека апелот е усогласен со градоначалниците на сите скопски општини кои решиле да се […]

Осум причини зашто луѓето што веруваат во Бог се посреќни!

admin22

Многу истражувања покажале дека луѓето што веруваат во Бог се многу посреќни од оние што не веруваат! Еве неколку причини за нивната среќа: 1.Луѓето што веруваат во Бог помалку се грижат за сите нешта кои им се случуваат бидејќи знаат дека не се сами и дека Бог се грижи за […]

Катица Јанева со Новогодишна честитка: ЗАЕВ ЗАВРШИ!

admin22

Првообвинетиот во случајот „Рекет“, Бојан Јовановски пред судиите денеска изјави дека добивал закани по живот, имал притисоци и за тоа го известил и обвинителството, јавува Телма. Тој праша- на кого му одговара да не се дознае вистината за „Рекет“. Себе си се оквалификува како политички затвореник. Инаку при влез во […]

Најмногу ни недостасуваат за време на празниците – За луѓето кои веќе не се дел од нашиот живот

admin22

Се сеќаваме на празничната трпеза, поинаква беше со нивното присуство. Насмеана, топла, среќна. Но, животот се менува, доаѓаат тешки денови и нивното отсуство недостасува многу повеќе одошто сме замислувале. Само еден телефонски повик или 3 зборови од најблиската личност ни го свртеа животот наопаку. Учиме да живееме без нив, да […]

ПЕТАР БОГОЈЕСКИ: Бугарскиот јазик во Македонија треба да биде службен јазик

admin22

Бугарскиот јазик во Македонија треба да биде службен јазик, за да може македонските Бугари да се обратат на мајчин јазик и на тој јазик да добијат одговор, вели Петар Богојески од политичка платформа „Македонски концепт“ во интервју за бугарски Фактор . Според него, македонскиот и бугарскиот биле два клона на […]

КОИ СЕ НАРОДНИТЕ ОБИЧАИ: И што треба да си замислите на Коледарскиот оган

admin22

Утре се палат коледарски огнови. Коледарските огнови се предвесник на Бадник. Ова е стара македонска традиција, вечерта пред Бадник да се дочека надвор, крај оган, со чашка греена ракија во рацете, со погача, со македонски песни, со желби за здравје и бериќет. Иако според толкувањата на црквата овие обичаи се […]

Kонечно, најден е физички доказ дек Бог постои!

admin22

На начин кој науката најмногу го познава и признава, со физчки докази и ДНК, најдена е потврда дека Бог постои. Во ДНК записот најдена е порака за постоењето која може да се декодира на старо Арамејски јазик, јазикот со кој говорел и Исус Христ. Ова е шок за научниците. Додека […]

Шилегов за раководството на ВМРО-ДПМНЕ: Надвор од политиката, немаат ништо направено, ниту заработено во својот живот

admin22

Избрана новата (техничка) Влада за спроведување на предвремените избори закажани за 12.04.2020 (честитки до сите мои другарки и другари). Сега, од страна на ДПМНЕ, ќе следува период на силење, заканување, надеж за враќање на власт, кој што во себе не крие ништо друго, туку обид да се избегнат две работи: […]

Мизрахи: Завршува периодот 4-члено семејство да живее со 17.000 денари!

admin22

Министерката за труд и социјална политика во техничката влада во првото обраќање до јавноста даде сериозно ветување: „Завршува периодот кога четиричлено македонско семејство ќе треба да живее со 17.000 денари. Само со честитост, законитост и меѓусебно почитување може да се постигне тоа. Ние можеме и имаме доволно ресурси да успееме!! […]