Денеска православните верници го почнуваат Божиќниот пост: Спомен на Светите маченици Гуриј, Самон и Авив

admin22

Според календарот на МПЦ (Јулијанскиот календар) денеска е 15 ноември. Денеска е Св. маченици Гуриј, Самон и Авив Гуриј и Самон беа угледни граѓани на Едеса. За време на едно гонење на христијаните, беа изведени пред суд и, бидејќи не сакаа да принесат жртва пред празните идоли, беа фрлени в […]

ЦИРКУС МЕДРАНО: Катица се враќа на старото место во ШУТКА?!

admin22

Шефицата за дела од организиран криминал при Јавното обвинителоство, Вилма Рускоска, очигледно има намера да ги истурка криминалите во СЈО ако не до самиот крај, тогаш што е можно подлабоко од досегашните, првични докази. Нејзината изјава дека се обидуваат да и го урнат и изградат трудот откако, очигледно со поддршка […]

Молитвата е лек за душата! Неколку причини зошто е добро да се молите!

admin22

Молитвата е најважниот разговор во текот на денот, бидејќи разговарате со Оној кој создал се и Кој ве сака најмногу. Со Него никогаш не сте осамени. Не заборавајте го тоа. Бог се грижи за нас и сака да ни помогне. Но нашите молитви да не бидат само барања до Бог […]

НАЈГОЛЕМИТЕ НАРЦИЗОИДИ: Кои хороскопски знаци не сакаат никого освен себеси

admin22

Тие мислат дека се подобри од другите Иако никогаш нема да го признаат тоа, следните хороскопски знаци имаат истакнати нарцистички особини на личноста. Овен Првиот знак на хороскопот, имаат многу доблести, но исто така и огромен недостаток кој речиси ги вознемирува сите, а тоа е нарцизмот. Иако е добро и […]

БОЛКА КОЈА НЕМА ГРАНИЦА: Додека таа се пораѓала, нејзиниот сопруг умирал во соседната соба

admin22

Американката Келси Фергусон (31) лежела во болница поради индуцирано породување откако на нејзиниот сопруг предоцна му била дијагностицирана тешка болест само четири дена пред да му се роди синот. „Би рекла мојот свет пропадна дента кога мојот сопруг ме остави, но започна нов живот кога нашиот син се роди“, рекла […]

Правила за постење на Божиќните пости: Ако постите, направето го тоа како што треба

admin22

На 28-ми ноември започнуваат Божиќните пости кои траат 40 денови, пред големиот празник Рождеството Христово Божик, на 7-ми јануари. Денешниот ден, 27 ноември, се нарекува уште божикни поклади. Овој ден е и денот на споменот на Апостол Филип. Православната црква запишала дека Божиќниот пост е востановен за да верниците можат, […]

СТРОГА СВЕКРВА: Маша откри зошто не се омажила со Вељко

admin22

Поранешната девојка на Вељко Ражнатовиќ откри зошто не се омажила со него и покрај големата љубов. Според Маша Терзиќ, со Вељко размислувала за брак со Вељко но не сакала да се сложи за една важна работа за свадбата. Маша во никој случај не сакала да ја носи венчаницата на Цеца, […]

БОЛНА ПРИКАЗНА КОЈА БОЛИ ДО СРЖ: Дедо направил вечера за внуците, но

admin22

На фотографијата објавена на Twitter, дедото со наведната глава гледа во својата чинија и јаде еден од 12-те сендвичи кои ги направил таа вечер за внуците. -Вечера со дедо вечерва… Тој направи 12 сендвичи за сите 6 внуци и јас сум единствената која се појави. Го сакам, напиша Келси. Објавата […]

Трогателната исповед на познат турски актер за неговата сакана сопруга која била болна од рак!

admin22

Приказната е на познат турски актер и пејач Угур Аслан (45) кој го глуми Зехир во хит серијата „Кара Севда“ во 2014 година поминал низ навистина тешко искуство од кое излегол многу посилен и поцврст. И многу подарежлив. Токму затоа и секоја година одржува концерт во рамките на кампањата за […]

РАДОСНИ ВЕСТИ: Кога ќе падне првиот снег во Македонија

admin22

Времето во Македонија овие денови е претежно облачно и со врнежи од дожд, но она што го најавува „AccuWeather“ во декември речиси најмногу ќе ги израдува децата бидејќи се очекува првиот снег. Имено на самиот старт на месец декември речиси сите македонски повисоки планини ќе забелат, а особено прогнозата најавува […]