Костадин: Со ова што го прават, делење на групи, најверојатно спремаат нов 27

admin

ВМРО-ДПМНЕ размислува за нова блокада на Соранието. Ваквата можност вчера лично ја најави опозицискиот лидер Христијан Мицкоски. Тој најави дека во партијата сериозно се размислува, наместо како досега во Собранието да функционира една пратеничка група од 44 пратеници, да се формираат неколку. На ваков начин, според Мицкоски, со демократски алатки, […]

ЗАЕВ СО КОНЕЧНА ОДЛУКА: Утре на владина седница ќе го потврдам разрешувањето на Пауновски

admin22

Премиерот Зоран Заев вели дека утре на владина седница ќе го потврди она што го најави, а тоа е да биде разрешен директорот на Државниот пазарен инспекторат, Стојко Пауновски. Разрешувањето на Пауновски ќе биде една точка на дневен ред на утрешната владина седница. Заев всушност како од пушка одговори на […]

Заев: Пауновски ќе биде разрешен, неможе да се препукува со мене и одбива 35 рамковни вработувања

admin22

Премиерот Зоран Заев ќе го разреши од функцијата директорот на Пазарниот инспекторат Стојко Пауновски кој не сака да вработи 35 рамковни административци. Премиерот денеска кажа дека тоа што секој ден Пауновски се препукувал во јавноста со него и со потпретседателот на Владата е неприфатливо и имало хиерархија која треба да […]

(ВИДЕО) Трајанов: Да не кажам не измамија, ни најавија Фајзер, не наредија за Спутник В

admin22

Пратеникот и лидер на Демократскиот сојуз, Павле Трајанов реагираше дека пратениците се целосно дискриминирани бидејќи министерот за здравство Венко Филипче не им оставил право на избор и остро негодуваше што тој и неговите колеги морале да се вакцинираат само со руската „Спутник В“. Инаку сите оние кои досега се вакцинираа […]

Фатиме Фетаи избрана за виш јавен обвинител

admin22

На денешната седница на Советот на јавните обвинители се избраа и петмина обвинители во Вишото обвинителство. Во ова обвинителство отсега дел ќе биде и обвинителката Фатиме Фетаи, за која гласаа 9 членови од Советот. На денешната седница за виш јавен обвинител беше избран и Наум Пановски, кој доаѓа од Обвинителството […]

Падна договор: Од следната година, задолжителното пензионирање на 64 години

admin22

Не стапи на сила годинава каков што беше планот, но задолжителното пензионирање на 64 години секако ќе важи од 2022 година. До 31 август годинава секој вработен во јавниот сектор може да поднесе барање за продолжување на работниот стаж, а ако поднесе, на работа може да остане најмногу до 30 […]

ДАЛИ ЗНАЕЛ ШТО ЌЕ СЕ СЛУЧУВА: Рашковски се им препишал на малолетните деца

admin22

Поранешниот генерален секретар на Владата, Драги Рашковски, уште во декември минатата година започнал да го префрла целиот свој имот на име на малолетните деца, па сега тој нема ништо на свое име, објави Алсат, повикувајќи се на извори од Антикорупциска комисија. Освен станот во Скопје од 65 квадратни метри, децата […]

Груевски: Имам информации дека ОЈО под директива на власта изнудува лажни сведочења дека тајно сум купил имот

admin22

Никола Груевски вечерва од Будимпешта преку статус на Фејсбук порача дека не било возможно да биде замрзнат негов имот, кога тој имот никогаш не бил негова сопственост. Ги обвини обвинителството и власта дека сакаат да го дискредитираат. -Невозможно е да замрзнале мој имот кој го немам и никогаш не бил […]

Медиумите го објавија „нон-пејперот“ на Јанша: Распад на БиХ, припојување на РС кон Србија и обединување на Косово со Албанија

admin22

„Зеленото светло за распаѓање на Босна и Херцеговина и обединување на Косово со Албанија ќе им даде нов поттик на српските националисти во Црна Гора и на албанските националисти во Северна Македонија, две членки на НАТО“, пишува во нон-пејперот на Јанез Јанша до Брисел. Словенечкиот портал Нецензурирано ја објави содржината […]

Заев: Не ми паѓа на памет да дадам оставка ниту да ја барам од Филипче

admin22

На премиерот Зоран Заев не му паѓа на памет да даде оставка или да побара оставка од министерот за здравство Венко Филипче поради недоброто справување со пандемијата, високата смртност кај пациентите од ковид-19 и доцната имунизација на населението кои за опозициските партии се доволни причини за нивни оставки. Тој денеска […]