(ВИДЕО) МВР со детали за масовната физичка пресметка во Дебар Маало

admin22

Синоќа во скопската населба Дебар Маало се случила масовна теп-ачка меѓу малолетници, а видео од целиот инцидент е објавен на социјалните мрежи. Од МВР денеска излегоа со детали, информирајќи дека причина за тепач-ката биле претходно нарушени другарски односи. „Р.М.(44) од Скопје пријавил дека околу 22.00 часот на улицата „Орце Николов“, […]

ПОЛИЦАЕЦОТ МОРАЛ ДА ПУКА: Нападнат полициски службеник во Кратово

admin22

На улицата Ѓорги Какашевски во Кратово, полициски службеници од Полициската станица Кратово го лишиле од слобода Д.П.(33) од Кратово, затоа што физички нападнал и со остар предмет се обидел да повреди полициски службеник кој извршувал службени дејствија. Притоа, полицискиот службеник испукал два предупредувачки куршуми во воздух. По преземени мерки било […]

(ВИДЕО) „ПОСТОЈАТ ЛИ ВОНЗЕМЈАНИ“ Најновиот испад на Бајден го шокираше цел свет

admin22

Сенаторот од Тексас, Тед Круз, сцената ја нарече страшна на Твитер, а неговиот советник за комуникација Стив Гест додаде: „Џо Бајден е целосно изгубен на сцената. Страшно и тажно“. Американскиот претседател Џо Бајден учествуваше на конференцијата на Глобалниот фонд во Њујорк. Откако го заврши говорот, од публиката следеше аплауз, а […]

ВИДЕО ОД ТЕПАЧКАТА ВО АВТОБУС ВО КИСЕЛА ВОДА Неколку лица се повредени, нападната е и новинарска екипа

admin22

Автобусот во моментов стои, а има и многу полиција. Дел од присутните нападнале и новинарска екипа, пренесуваат медиумите. Штотуку се случи немил настан во скопската населба Кисела Вода. Имено во еден од автобусите на ЈСП дошло до физичка пресметка на поголема група на луѓе, се претпоставува дека се ученици. Полициските […]

ПАЗЕТЕ ШТО ЈАДЕТЕ: АХВ нареди итно повлекување на виршли „Вуди“ поради присуство на бактерија

admin22

Врз основа на добиена нотификација за пласиран небезбеден производ на пазарот во Република Северна Македонија – виршли од брендот „Вуди“ (Wudy), кај кои вo земја членка на ЕУ, било утврдено присуство на бактерија Листерија моноцитогенес (Listeria мonocytogenes ST 155), како контакт точка на Системот за брзо предупредување за храна и […]

ЌЕ ИМАМЕ ЛИ СТРУЈА?: Се бара одземање на сите лиценци и имотот на ЕВН

admin22

Стопанската комора за енергетика на Македонија најавува организирање на иницијатива за одземање на сите лиценци на ЕВН и на целокупниот имот на оваа компанија. Во среда оваа комора ќе одржи вонредно Собрание на кое иницијативата ќе биде единствената точка во дневниот ред. Во среда Стопанската комора за енергетика на Македонија […]

(ФОТО) Ова е младиот Албанец кој синоќа беше убиен во Гостивар

admin22

Вчеравечер околу 19 часот и 30 минути бил застрелан 28-годишниот Гент Асани од Гостивар. Сведокот на случајот, кој е член на семејството на жртвата, за „Гостивари Сот“ раскажа што видел во моментите на убиството на 28-годишниот Гент Асани. „Бев дома и одеднаш слушнавме гласови од куќата на жртвата. Излегов на […]

VAN HOOL ВРАБОТУВА: Почетна плата од 28.900 до 38.100 денари за 15 различни позиции

admin22

Van Hool е реномиран производител на автобуси и комерцијални возила од Белгија. Van Hool е најголем независен производител на автобуси во Европа со над 4,000 вработени. Повеќе од 70 години Van Hool е препознаен по својот оригинален, динамичен и прилагоден кон клиентот дизајн, како и по високиот квалитет и современите […]

Наскоро Цеца ја отвара вратата на нејзиниот приватен живот: Еве какво шоу се спрема за пејачката

admin22

Животот на најпознатата ѕвезда на овие простори, Светлана Цеца Ражнатовиќ, со децении интригира многумина, а во љубопитните очи на публиката пораснаа и нејзините деца Анастасија и Вељко. По 35-годишна кариера, Цеца за прв пат ќе ги отвори вратите на прекраснатa вила на улица Љутиче Богдана 3. Почнувајќи од оваа есен, балканската […]

Eве колкаво покачување на пензиите ќе добијат пензионерите до крајот на месецов!

admin3

Јованка Тренчевска, министерката за труд и социјална политика денеска изјави дека пензионерите на крајот од месецот ќе добијат околу седум проценти покачување, усогласување на пензиите соглансо новата методологија која е донесена во март 2022, односно усогласување 50 проценти од трошоците на живот и 50 проценти во однос на просечната плата. […]