ИТНО ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ ОД ГРЧКАТА ВЛАДА ДО СИТЕ TУРИСТИ: Ако ВИ СЕ СЛУЧИ ОВА, само кажете „APODIXI“!

admin22

Валидна потврда треба да има QR-код на дното. Сè друго е сомнително и може да биде знак за измама За да не дојде во ситуација да биде некој да биде изневерен во маркет, ресторан или кога изнајмува автомобил, грчките власти го свртеа вниманието на туристите на законите за потрошувачи кои […]

Овој симптом на корона трае најдолго, кај некои и до една година. Експертите нудат решение кое бара многу трпение и упорност!

admin22

Мирисите се една од најважните работи на светот бидејќи влијаат на нашата благосостојба. Мирисот на пролетните цвеќиња; мирисот на снегот што доаѓа; мирис на свежо исечена трева; мирисот на најслатката пита со јаболка на баба или чорбата од тетка – сето тоа се искуства кои го прават животот попријатен. Од […]

Убави вести за сите кои скенираат фискални – Лимитот за поврат на ДДВ ќе порасне до 2400 денари – ЕВЕ КОГА!

admin3

Управата за јавни приходи, ги информира корисниците на апликацијата МојДДВ, дека може да се вратат на напредниот скенер за скенирање на фискални сметки. -Прилагодената верзија на Мој ДДВ е веќе достапна на Apple appstore, додека Android верзијата е достапна на Huawei app Gallery, а за Playstore се очекува во најбрзо […]

УЈП со многу важно соопштение за корисниците на „Мој ДДВ“

admin22

Директорката на Управата за јавни приходи (УЈП), Сања Лукаревска извести дека новата верзија на апликацијата „Мој ДДВ“ е достапна за корисниците на Хуваеи и Ајфон, а се чека одобрување уште од „Плеј стор”, напоменувајќи дека апликацијата има нови правила и политика на приватност. „По три години неопходни се промени во […]

Oд 15 август НОВА ЦЕНА – Еве за колку поскапува лебот!

admin22

`Ржаниот леб вчера достигна вртоглава цена од 93 денари, интегралниот од 84, а белиот на парчиња од 56 денари. Цените се нешто пониски во поголемите маркети, но речиси никаде веќе не може да се најде леб под 50 денари. За една година, за одредени типови на леб, цената скокна за […]

КОНЕЧНО УБАВИ ВЕСТИ – Апликацијата МОЈ ДДВ работи но само за овие корисници!

admin22

„Антикризните мерки ќе бидат навремени бидејќи се следи ситуацијата, наплатата и капацитетите на државата. Навремено ќе информираме и навремено ќе бидат имплементирани мерките. Ова не е спринт да го истрчаме набрзина, туку маратон“ изјави директорката на УЈП, Сања Лукаревска во „Жешко политичко лето“ на Канал 5. Таа додаде дека со […]

Ова е новата цена на лебот во маркетите!

admin22

Владата ги остава работниците и граѓаните сами да се снаоѓаат како знаат и умеат во услови на пост-ковид, економска, енергетска и воена криза со која се соочуваат, пишуваат од Сојузот на синдикатите на Македонија во својата најнова објава. „Во изминатиот период, Владата нема слух за потребите на нејзините работници и […]

По веста дека 40 Македонци биле избркани од грчки хотел се огласија од агенција ЈК травел! ОВА Е ВИСТИНАТА

admin22

Хотелот „Gerakini Sitonia vilage“ денес им го прекинал одморот на десет семејства од Македонија (семејства со деца), поради нерасчистени сметки со агенцијата преку која патувале. Имено семејствата си имале уплатено цел престој, а агенцијата ги немала уплатено целосно средствата на хотелот. Моментално луѓето со мали деца се пред хотелот и […]

Нoв ценовен шок за граѓаните – Еве колку поскапува лебот!

admin22

Овој месец се очекува повторно да биде прогласена кризна состојба во енергетиката. Од Владата најавуваат нови антикризни мерки за граѓаните и компаниите, но како главна цел го посочуваат обезбедувањето струја и други енергенси за зимата. – Антикризните мерки ќе бидат насочени кон оние кои се најранливи во државата, како што […]

НОВ СИМПТОМ НА КОРОНА: Доколку го почувствувате ОВА, веднаш тестирајте се!

admin22

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа: Направени се 1.814 тестови, а регистрирани се нови 815 случаи на КОВИД-19 Регистрирани сe 1.252 оздравени пациенти од: Скопје – 375, Битола – 145, Охрид – 127, Куманово и Прилеп – по 80, Тетово […]