Петар Грашо заврши во болница – Еве во каква состојба е!

admin22

Менаџерката додаде дека се е во ред со Хана и нејзината ќерка Алба. Популарниот пејач Петар Грашо завршил во болница, а веста ја потврди и неговата менаџерка. „Индекс.хр“ објави дека на Грашо поради напорен распоред и брзо темпо на живот му паднал имунитетот. „Прими витаминска инјекција и не станува збор […]

Еве колкаво зголемување на пензиите ќе добијат сите пензионери oд следниот месец!

admin22

Министерката за труд и социјална политика денеска гостуваше на утринската програма на Македонска Радио Телевизија. Темите на кои што министерката говореше беа поврзани со услугата лична асистенција, вториот јавен повик за социјални услуги во општините, новата методологија за усогласување на пензиите и детската заштита. На почетокот на емисијата беше емитуван […]

Ова се 3-те клучни симптоми на овој бран со корона вирусот, едниот е НОВ и за докторите!

admin22

Имено, во изминатиот месец драстично е зголемен бројот на новозаразени со корона вирусот во Србија, па деновиве се искачивме на дури 6.000 новозаразени. Каков е вирусот Ковид-19 денес, какви симптоми и здравствени проблеми носи со себе сега, кои групи на луѓе во моментов се најзагрозени и кои се спецификите на […]

Нови проблеми за нашинците во Германија – Ова никој не го очекуваше!

admin22

Германскиот министер за економија Роберт Хабек планира да воведе дополнителни мерки за намалување на потрошувачката на гас и да најде алтернатива за намалените испораки на гас од Русија, според плановите што ги пренесе агенцијата ДПА. Ќе се намали употребата на гас за производство на електрична енергија и работење на индустријата, […]

УЈП со многу важно соопштение за сите корисници на „Мој ДДВ“

admin22

еќе една недела има проблеми со скенирањето на сметки преку мој ддв. Од Управата за јавни приходи велат дека се врши ажурирање на апликацијата., а очекуваат проблемот да се реши до крајот на неделава. Граѓаните пак револтирани се жалат-, институциите им го отежнуваат и оној некој денар што може да […]

УБАВИ ВЕСТИ ЗА НАШИНЦИТЕ ВО ГЕРМАНИЈА – Овие граѓани добиваат бонус од 300 евра!

admin22

Германските работници од септември ќе добиваат еднократен бонус во износ од 300 евра како помош поради поскапувањето на енергенсите. Reuters пишува дека федералната влада меѓу другото одлучила да воведе единствена цена на енергенсите за да го ублажи големиот поскапување. Паушалот за цената на енергијата (EPP) од 300 евра има за […]

Докторка од БРЗАТА ПОМОШ предупредува дека ОВОЈ НАПИТОК НИКОГАШ НЕ СМЕЕ ДА СЕ ПИЕ КОГА Е ВАКА ТОПЛО!

admin22

Секое лето милиони луѓе се експонирани на екстремно високи температури кои може да доведат до прегрејување на организмот. Прегрејувањето на организмот може да се манифестира како топлотно исцрпување или топлотен удар. Топлотното исцрпување се случува почесто и е со полесна симптоматологија. Телесната температура е измеѓу 37-40⁰C, а симптомите не вклучуваат […]

Порасна минималниот износ за К-15 – Ова е сумата која треба да легне на сметките на работниците!

admin22

Сојузот на синдикати на Македонија потсетува дека регресот за годишен одмор во приватниот сектор е задолжителен и апелира до работодавачите да го исплатат. „Согласно член 35 од ОКД за приватниот сектор од областа на стопанството регресот за годишен одмор се исплатува во висина од најмалку 40% од основицата, под услов […]

Откриени 2 нови симптоми на омикрон: OБРНЕТЕ ВНИМАНИЕ, Може да се појават во устата!

admin22

Низ светот започна нов бран на корона вирусот, неговата омикронска варијанта БА.5 Express.co.uk погледна кои се симптомите на варијантата омикрон и како треба да се заштитиме. Специјалистите веќе алармираат. Тие исто така укажуваат на нови симптоми кои можат да ги придружуваат овие подваријанти. Еден од нив се јавува првенствено наутро. […]

КОНЕЧНО УБАВИ ВЕСТИ – Еве колкаво зголемување на пензиите ќе добијат сите пензионери!

admin22

Со ребалансот на Буџетот за 2022 година обезбедуваме одржување на макроекономската стабилност но и поголема поддршка и помош како за граѓаните, така и за компаниите. Над 76 милиони евра се обезбедени за следниот пакет антикризни мерки за справување со последиците од светската економска и енергетска криза. Овие пораки ги испраќаат […]