Правила за постење на Божиќните пости: Ако постите, направето го тоа како што треба

admin22

На 28-ми ноември започнуваат Божиќните пости кои траат 40 денови, пред големиот празник Рождеството Христово Божик, на 7-ми јануари. Денешниот ден, 27 ноември, се нарекува уште божикни поклади. Овој ден е и денот на споменот на Апостол Филип. Православната црква запишала дека Божиќниот пост е востановен за да верниците можат, […]

Силниот земјотрес од Албанија нема да запре тука: еве што не чека во следните месеци

admin3

Земјотресот кој утрово ја погоди Албанија, а кој силно се почувствува и во Македонија, е еден од најсилните забележани во последните неколку години, изјави началничката во Заводот за сеизмолигија, Јадранка Михајлевиќ. Сеизмолозите од регионот предупредуваат дека ова нема да биде единствен земјотрес, и ќе се тресе во наредните два и […]

Вие со бугарски пасош ќе се израдувате: САД ЌЕ ГИ УКИНУВААТ ВИЗИТЕ ЗА БУГАРИЈА?

admin3

Би можел да ја посети Бугарија, а и САД ќе го разгледаат барањето за укинување на визите за бугарските државјани, најави американскиот претседател Доналд Трамп при гостувањето на бугарскиот премиер Бојко Борисов во Белата куќа. Трамп ја пофали Бугарија дека купила американски авиони, а Бугарите дека се прекрасен народ со […]

КАКВА ТРАГЕДИЈА: Mомче кое лежело невино во затвор, по излегувањето загина во земјотресот

admin22

По катастрофалниот земјотрес во Албанија регионот буквално се тресе на секој час, а атмосферата во Драч буквално е застрашувачка и жртвите се бројат секој миг. Младиот Кристијан Печи утрово е идентификуван како една од осумте жртви кој загина во земјотресот кој утрово го погоди градот во 3 часот и 54 […]

(ВИДЕО) СЛИКА КОЈА ГО РАСПАРА СВЕТОТ: Баба во прегратка го спаси внукот од земјотресот во Албанија

admin22

Најпотресното видео од Албанија, која утринава е погодена од силен земјотрес со јачина од 6,4 Рихтер, е видеото во кое се гледа спасување на момче од урнатините. Како што е прикажано во видеото, момчето кое било спасено било во прегратка на својата баба. Мртвата баба го заштитила својот внук од […]

Дедо починал од болка кога дознал дека неговиот внук е под урнатините: Глетка од Драч која кине душа

admin22

Земјотрес со јачина од 6,4 степени по Рихтер го погоди Драч, досега се забележани девет смртни случаи. Сомнежите на тамошните власти се дека бројот на жртви ќе порасне на 12. Шестгодишно дете е најдено мртво во Тумани и однесено во мртовечница во Лежа. Потажен случај дошол до редакцијата на „ЈОК […]

(ВИДЕО) ДЕТАЛИ-Страшен земјотрес од Албанија ја разбуди Македонија

admin3

Во 3.54 часот силен земјотрес го затресе регионот со јачина од 6.3 степени, чиј епицентар е регистриран во Јадранското море, на 10 километри северно од Драч во Албанија. Земјотресот кој ги разбуди и македонските граѓани, е почувствуван во целиот регион: Албанија, Бугарија, Босна и Херцеговина, Хрватска, Италија, Косово, Црна Гора, […]

Комити: Имаме закажано прослава на 8 декември, каде да се обратиме за да го изнајмиме МНТ?

admin22

По скандалот со дивеењето на навивачката група „Шверцери“ во МНТ, со реакција се јави и навивачката група „Комити“. Тие саркастично прашуваат каде може да го изнајмат МНТ за својата прослава на 8ми декември. -По успешната соработка и партнерство помеѓу Министерството за Култура при Владата на Окупирана Македонија, и навивачите на […]

(ФОТО) „Шверцери“ негираат дека кршеле во МНТ, сликите покажуваат друго

admin3

Навивачката група Шверцери на фудбалскиот клуб Шкупи, негира дека кршеле, дивееле и дека упатувале навредливи зборови на прославата на 30 години постоење на навивачката група, што во петокот се одржа во МНТ. Од навивачката група велат дека информациите дека „дивееле“ се невистинити и шпекулации. Велат дека тие во објектот влегле […]

Зоран Заев за хаосот во МНТ: Манифестацијата не била баш културна

admin22

Премиерот Зоран Заев се огласи по демолирањето на МНТ од страна на „Шверцерите”, на прославата во петокот. – „Секој вандалски чин е за осудување, тука нема дилеми. Јас бев информиран дека учествувам во првиот дел на активностите, а тоа е делот на одбележувањето на Денот на албанската азбука, без присутен […]