Taман да тргнеме накај дома од Грција, кога го напуштавме апартманот доживеав ШОК – Таков малер можам само јас да бидам!

admin22

Кражбите на автомобили не се ретки, и во многу случаеви зависат од повеќе фактори. Но, ако веќе ви го украдат возилото многу ретко истото е пронајдено, особено ако е бренд што е високо на листата на барани автомобили, за продажба или делови. Во некои земји кражбите се поизразени, а некаде […]

По пресудата се огласи и девојката на Зоран Мајрановиќ – Кажа само една работа!

admin22

Пејачката Јелена Марјановиќ се борела за својот живот до последен момент, потврди српскиот Суд по добиената о бдукција. Судот соопшти дека таа го молела сопругот Зоран Марјановиќ на колена да не ја уб ива, но тоа не го спречило да ѝ го нанесе последниот удар. Марјановиќ беше осуден на 40-годишна […]

ОВИЕ 2 РАБОТИ ОСТАНУВААТ МИСТЕРИЈА ВО СЛУЧАЈОТ СО УБИCТВОТО НА ЈЕЛЕНA: Мијатовиќ за пресудата против Зоран Марјановиќ

admin22

Зоран Марјановиќ, кој беше обвинет за убиство на неговата сопруга, српската пејачка Јелена Марјановиќ, денеска е прогласен за виновен. Според медиумите во Белград, тој е осуден на 40 години затвор, а веднаш му е одреден притвор. „Обвинителството докажа дека обвинетиот Зоран Марјановиќ во моментот на извршување на делото постапил во […]

Вечерва реакција од Жан Митрев: Не ни е јасно зошто не се пишува и за сите успешно излекувани пациенти со хемофилтрација

admin22

ИРЛ е непрофитна организација со мал тим на новинари кој работи со скромни ресурси. Важно е да нагласиме дека нашата цел и задача е да известуваме за проблемите, но ја немаме моќта која ја имаат институциите да ги спречат овие случаи и да им дадат правна разврска. Затоа е потребно […]

Доктор Нико Беќаровски го откри првиот симптом на омикрон ВА-5

admin22

Новите варијанти на сојот омикрон на коронавирусот, кои се шират многу побрзо од претходните соеви, предизвикуваат нов бран на инфекции ширум светот, додека производителите на вакцини се тркаат со еволуцијата на вирусот за да произведат модифицирани вакцини, пишуваат светските медиуми. Две нови подваријанти на сојот омикрон на коронавирусот БА.4 и […]

Нова трага во потрагата по Мартин кој е исчезнат веќе 13 дена во водите на Егејското море!

admin22

Потрагата по исчезнатиот Мартин Јовановски во водите на Егејското море трае веќе 13 денови, а вчера беше објавена фотографија од пронајдени шорцеви, кои наликуваат на тие што ги носело исчезнатото момче. Фотографијата била испратена до спасувачите, а засега не е потврдено дали истите биле на Мартин. „Информацијата за идентификација на […]

Oд денес овие граѓани ќе плаќаат 320 денари плус во државниот буџет!

admin22

Од денес почнува наплатата на двете нови патарини кај Преод и Кадрифаково на автопатот Штип – Миладиновци. Автопатот е долг околу 70 километри, возењето во еден правец чини 160 денари, наместо досегашните 40 денари. Освен плаќање во кеш, функционира и електронскиот систем за наплата на патарина… Неколкуте свлечишта на автопатот […]

Пред малку се огласи Зоран Заев и упати многу важна порака до сите лути и разочарани граѓани!

admin22

Имаме преговарачка рамка во која македонскиот јазик и идентитет се заштитени, историските прашања се надвор од истата, а ние сме веќе на чекор од првата меѓувладина седница која ќе го означи почетокот на преговорите, рече премиерот Ковачевски Владата денеска го прифати францускиот предлог за почеток на преговори со Европската унија. […]

Заминав на печалба во Германија и се разочарав: Со една работа не се живее… Плати сметки, плати кирија…

admin22

Многу од куќните помошнички или градинарите во Германија работат на црно. Само 350.000 од 2.7 до 3 милиони куќни помошнички, дадилки или градинари, колку што се проценува дека ги има во Германија, се социјално осигураним пишува во неодамнешното истражување од Институтот за германска економија, а пренесува Факултети.мк. Според анкетата, работата […]

Само ОВОЈ пратеник од редовите на СДСМ не гласаше денес ЗА францускиот предлог ФОТО

admin22

Премиерот Димитар Ковачевски, денеска одговарајќи на новинарско прашање, рече дека заклучоците кои ги изгласа Собранието ќе бидат основата за преговорите и евроинтеграциските процеси. ,,Целта на тие заклучоци е токму заштитата на македонскиот јазик и идентитет. И не само оваа Влада туку и сите наредни влади кои што ќе преговараат со […]