OMИЛЕНИОТ АКТЕР Е ВО ЛОША СОСТОЈБА! Фановите загрижени!

admin22

Актерот Лиам Нисон доживеа вистинска агонија поради здравствени проблеми предизвикани од нешто што повеќето од нас го пијат секој ден. Сега тој ги предупредува луѓето што може да се случи ако пиете премногу кофеин. По огромниот успех што го постигна со улогата на Брајан Милс во трилогијата „96 часа“, Лијам […]

ОВА Е ЕДИНСТВЕНИОТ ПОСТКОВИД СИМПТОМ КОЈ НИКОГАШ НЕ ПОМИНУВА: Лекарите предупредуваат – „Загрижувачки е“

admin22

Ковид остава последици во вид на психички проблеми, стрес, анксиозност, но и нарушувања во исхраната, предупредуваат експертите. Коронавирусот кај претходно здрави пациенти предизвикува не само ментални здравствени проблеми, туку и нарушувања во исхраната во загрижувачки висок процент, покажа новото истражување. Истражувачите анализирале податоци од повеќе од 153.000 воени ветерани на […]

ПОТВРДЕНА НОВА ПОДВАРИЈАНТА НА ОМИКРОН: Уште побрзо се шири, доколку ги забележите овие СИМПТОМИ веднаш обратете се на лекар

admin22

Уште кај првата Омикрон варијанта БА.1 знаевме дека е многу позаразна од претходните соеви на коронавирусот. Сега доаѓа подваријантата БА.2, со неа во првите десет дена од јануари во Велика Британија се инфицирале најмалку 400 луѓе. Во меѓувреме, новата подваријанта е регистрирана во преку 40 земји. Најголем број потврдени случаи […]

ОВА СЕ ЗНАЦИ ЗА АСИМПТОМАТСКИ КОВИД: Ви изгледа како ништо, но 3 специфични симптоми ја откриваат короната

admin22

Колку и да звучи нелогично, сепак постојат симптоми на асимптоматска инфекција на ковид-19. Обрнете внимание на овие три знаци. Пандемијата на коронарните вируси трае веќе две години, а до ден денес практично се знае се за симптомите на инфекцијата и начинот на нејзиното пренесување. Новите мутации предизвикуваат нови стравови, особено […]

ШТО ТРЕБА ДА СЕ ПИЕ ПО ПРЕЛЕЖАН КОВИД? Д-р Митровиќ: 40 дена се зема овој лек, а доколку ги имате овие симптоми – ПОД ИТНО НА КАРДИОЛОГ

admin22

Кои лекови се препорачуваат по прележување на ковид и колку долго треба да се земаат? Кои се последиците од прележан ковид, како изгледаат постковидните симптоми и за што треба да се грижите? Замор, слабост, неправилно чукање на срцето, често се придружни симптоми кои траат околу еден месец откако тестот ќе […]

Откриено која вакцина создава најмногу антитела: Тестирани се четири-повеќе нема дилема

admin22

Делта сојот повторно ги исправи научниците пред големи предизвици. Против досегашните варијанти на вирусот најголемиот дел од вакцинираните се имуни по втората доза. Но, тоа не важи за сите вакцинирани вели Карстен Вацл. „Вакцинацијата не е гаранција дека секој ќе создаде имунитет. Клучно е нашето тело да создаде имунолошка заштита, […]

АКО СТЕ ПРЕЛЕЖАЛЕ КОРОНА, ОВА Е НАЈВАЖНО ЗА ДА СЕ ЗАШТИТИТЕ: Др. Марија предупредува – по втор пат болеста е МНОГУ ЛОША

admin22

Дали е неопходна вакцинација по прележувањето на короната и кога е најдобро да се вакцинираме, објаснува д -р Марија Здравковиќ. Ситуацијата со короната е исклучително сериозна, дневно се инфицираат меѓу пет и седум илјади луѓе, а според последниот пресек, повеќе од 6.500 луѓе се заразени со овој опасен вирус. Д […]

НАСТИНКА ИЛИ КОРОНА: Еве како да ги РАЗЛИКУВАТЕ овие две состојби, ПРВИТЕ СИМПТОМИ се клучни

admin22

Кашлица, треска, болки во мускулите, малаксаност-симптоми кои се јавуваат кај повеќето вирусни заболувања, исто така и кај луѓе со настинки и инфекции на КОВИД-19. Како да се разликуваат овие болести и кои се сличностите и разликите? Настинката и КОВИДОТ се болести на респираторниот тракт од вирусно потекло. Тие се многу […]

Ова се највкусните палачинки … оние што ги правеше баба ми

admin22

Можеби на сите омилен појадок им се палачинки. Тие се толку вкусни и најдоброто нешто е што можеме да ги подготвиме на различни начини. Денес, сепак, ќе ве воодушевиме со уште еден феноменален рецепт за палачинки, кој е од тетратката на баба. Она што е специфично за тоа е што […]

ИСТРАЖУВАЊЕТО ПОКАЖА: Руската вакцина „Спутник “ е поефикасна против видот на делта на корона вирусот отколку „Астра Зенека“ и „Синофарм“

admin3

Вирусот на делта е двојно заразен од оригиналната варијанта Руската вакцина „Спутник “ е поефикасна против видот на делта на корона вирусот отколку „Астра Зенека“ и „Синофарм“, пишува весникот Ла Национал, повикувајќи се на истражувањето на Националниот универзитет во Кордоба. Научниците анализирале 309 примероци од плазма на луѓе кои го […]