(ФОТО) ДАЛИ ХРИСТИЈАНСТВОТО ПОЛЕКА ИСЧЕЗНУВА: Бојан и Наташа станаа муслимани

admin22

Белградското семејство Новаковиќ во Србија ја смени својата христијанска вера. Своето преминување во ислам во Мелајска џамија, го потврдиле, јавно пред присутни сведоци и имамот на истата џамија, пишува Санџакпрес. Брачниот пар Бојан и Наташа со синовите Филип и Огнен шехадетот го кажале пред имамот Асмир еф. Црновршанин. После прифаќањето […]

Денеска се слави Св. великомаченица Анастасија

admin22

Според календарот на МПЦ (Јулијанскиот календар) денеска е 22 декември. Денеска е Св. великомаченица Анастасија. Зборот маченик е превод на грчкиот мартис, што значи сведок. Значи, мачениците се сведоци, кои со својот чудесен живот сведочат за една божествена стварност што им е достапна на луѓето. А тие што со животот […]

(ВИДЕО) Ова се последните зборови Луис, кој своето срце го подари на неговиот син, чие време истекуваше

admin22

Зборовите на храбриот татко се обвиткани во силни и бројни емоции, тие се вистински и неверојатно срцепарателни. На видеото при кое се претставени зборовите на таткото, зборува актерот Луис Сандерсон, кој истото го снимил за еден кастинг. На синот итно му била потребна трансплантација на срце, бидејќи во спротивно не […]

Чесна сестра умрела со насмевка на лицето, среќна што ќе се сретне со Господ!

admin22

Сестрата Cecili Maria од Аргентина го поминала својот краток живот во служба на Бог и ближните, велат луѓето што ја познавале. Долго време се борела со ракот на белите дробови, но прекрасната насмевка не се симнувала од нејзиното лице. Иако и останале уште неколку дена живот, продолжила да се моли […]

Бугарите ни дадоа леб: Цело семејство имаме бугарски пасоши и ич не се каеме што сме се декларирале како Бугари

admin22

Слушам деновиве разговор меѓу мои комшии во Италија, зборуваат за кого ќе гласале на изборите во 12 април во Македонија. И покрај тоа што и двајцата се овде речиси четири години, тие уште зборуваат како тоа тие ќе одлучувале за кого ќе гласаат во Македонија бидејќи како што и самите […]

Моќен лидер ќе падне – Нострадамус предвидел што ќе се случува во 2020 година

admin22

Францускиот предвидувач Нострадамус е автор на една од најпознатите книги за пророштво некогаш. Иако стиховите кои ги оставил зад себе за многумина се неразбирливи, се смета дека во своите пророштва успеал да предвиди некои клучни моменти во историјата, како доаѓањето на Хитлер на власт во Германија или терористичките напади на […]

Гастоз се „начукал“ во диско, Кумановец го научил на добро однесување

admin22

Ненад Маринковиќ Гастоз завршил во болница во Куманово во ноќта на реприза на Нова година. Тој бил во еден клуб во Македонија, каде што предизвикал инцидент од кој излегол со расечена усна. Според очевидците, Гастоз провоцирал гости на локалот и не се грижел за опомените да се смири. – Гастоз […]

КАКО Е ПРАВИЛНО: Лепчето со паричка за Бадник или Василица?

admin22

Тра­ди­ци­о­нал­но, во Ма­ке­до­ни­ја се­мејс­тво­то се со­би­ра на ве­че­ра на Бад­ник. Се под­го­тву­ва бо­га­та тр­пе­за иск­лу­чи­тел­но со пос­на хра­на: пи­ту­ли­ци, сар­ма, грав, ком­пир, ри­ба, зел­ник, овош­је и дру­го, што тре­ба да обез­бе­ди бо­гат род на зем­јо­дел­ски­те кул­ту­ри во след­на­та го­ди­на. Во се­ко­ја ку­ќа се ме­си крав­ја­че, пи­та или по­га­ча во ко­ја […]

СЕ БЛИЖИ БАДНИК: Највкусните посни рецепти за празничната трпеза

admin22

Според традицијата на трпезата на Бадник треба да има непарен број јадења. Посна сарма Состојки: 4 помали кисели зелки 200 мл масло 4лажици црвен пипер црн пипер Фил 500 гр ориз 1 лажиче сол црн пипер 300 мл масло Подготовка: Оризот, црниот пипер, солта, црвениот пипер и маслото се мешаат […]

Не чекаше свадба, а сега ја погребуваме: Тања загина на Нова година, свршеникот скршен

admin3

Тања Јовиќ (29) од Алексинац е заганала додека нејзиниот вереник, Младен Васиjeевиќ (25) и неговиот пријател Милан Д., 24, се повредени во сообраќајна несреќа што се случи на улицата „Јужна Моравијанска бригада“ во градот во средата вечер и четврток, и по враќањето од повторувањето на новогодишната ноќ. Трагедијата се случила […]