„Сама ги пораснав двајцата синови, кои сега се лекари, а мене нема кој да ме погледне- Што да правам?“

admin3

Зачудувачки, најчесто, на човекот му е тешко да воспостави добри и нормални односи со своите најблиски. Непријатните спомени, негодувањето, чувството на должење, притисокот, причините се бројни. Сите овие и бројни други фактори ги поттикнуваат луѓето да прават непријатни компромиси, што пак допринесува за намалување на комуникацијата и целосно одалечување од […]

(ВИДЕО) Почина во црква, но Бог го врати во живот

admin22

Маж, кој починал за време на богослужба во црква, бил вратен од мртвите на чудесен начин. Џеј Брент од Тексас, починал за време на црковната служба во црквата „Троица“ додека седел покрај неговата сопруга Чонда. -Го погледнав и видов дека погледот му е „рамен “- се сеќава Чонда. „Само така […]

Ако се чувствувате скршени, оваа порака ќе ве охрабри!

admin22

Си бил еднаш еден Грнчар кој посетил една продавница. Сопственикот на продавницата беше пресреќен за посетата и не губеше време да му ги покаже најскапите грниња.Тие навистина беа прекрасни и убави.Некои имаа необични дизајни и фигури на нив.“Ова се моите најдобри грниња.“-одговори гордо споственикот.Но грнчарот ја сврти главата. “Тие се […]

Дала празно плико на свадба, но заборавила дека е потпишано – Еве како ја казниле младенците

admin22

Со денови во Србија и регионот се зборува за приказните за празните пликоа на свадба, кои за жал се се почеста појава денес. Токму поради оваа приказна се јави 27-годишната Милена С. од Србија и за српскиот Курир ја раскажа својата приказна. Таа еднаш предала празен коверт на свадба. – […]

Немам родители и живеев со баба ми! Сите ме избегнуваа затоа што сум сиромашен!

admin22

Денес, со вас ќе ја споделиме тажната приказна за тешката судбина на човекот за кого животот е сурова борба. Сега тој е постар, оженет човек, живее скромно, нормален живот, но солзите секогаш доаѓаат од очите, кога се сеќава на детските денови. „Не ги знам моите родители. Мајка ми ме напушти […]

Пуштете го другиот да биде победник, а Вие имајте сопствен мир

admin22

Да имате мир или постојано да се докажувате пред другите дека сте во право – прашање е сега. Одговорот е едноставен. Не морате во секој дијалог или расправа да имате сопствен епилог или заклучок. Пуштете го другиот да биде победник а вие имајте сопствен мир. Не морате луѓето да ги […]

ПОУЧНА ПРИКАЗНА: Кога ти треба помош, побарај ја од Бог!

admin22

Една многу сиромашна жена се јавила на некое христијанско радио да бара помош. Еден лош и злобен човек кој ја слушал радио програмата смислил нешто да направи во врска со тоа. Тој ја зема нејзината адреса, се јави на неговата секретарка и и нареди да и купи храна и да […]

МОЌНО: Приказна која за 1 минута ќе ви го промени животот!

admin22

Ова е приказна за двајца мажи кои делеле соба во болница. Секој ден, човекот кој беше поблиску до прозорецот му раскажуваше на неговиот пријател што гледа надвор. Му опишувал во детали: “Денес, гледам убаво изгрејсонце.. . децата си играат надвор…дрвјата се расцветани…“ Другиот човек не можеше да стане од креветот […]

Иако е незаконски, го лекувам синот со марихуана, нека ме уапсат, тој само да е здрав

admin3

Давор е татко на детето кое од раѓање боледува од целебрална парализа, поради што цела десна страна му е парализирана. Обидувајќи се да му помогне на својот син, Давор по низата терапии кои давале лоши резултати, се одлучил да направи нешто незаконско, но како што тврди, ефикасно против болеста на […]

Утре се празнува СВ. АРХАНГЕЛ МИХАИЛ а ова е неговата чудотворна тревка која нема што не лекува

admin3

Интересната билка Анѓелика (Angelica archangelica), во народната медицина се користи долго време. Поради својот ароматичен вкус, одамна е позната како храна, зачин, но и лек. Во градините на средновековните калуѓери, се одгледувала како една од главните лековити билки, а пред се како средство против чума. Според легендата, благородноста во лечењето […]