Србинка раскажа: Седев во кафич во Скопје со двајца Албанци и научив животна лекција

admin3

Да се ​​разбереме на почетокот на оваа приказна, секое место има некое „грозно „ кафанче каде што се собираат мештаните. Така е и Скопје. Само што во ова кафуле повеќето од гостите се локални жители Албанци. Додека одев само низ чаршијата и размислував само каде да седнам во кафе, како […]

Исповед на смртна постела: Ќе сакате да го вратите времето назад

admin22

Приказната ја раскажува медицинска сестра која работела во одделение каде пациентите ги минувале последните моменти од својот живот. Тоа за неа, иако тежок период, било една голема лекција. Луѓето растат, созреваат, се менуваат многу кога се соочуваат со смртта. Научив дека никогаш да не се потценува капацитет за нечија волја […]

Таа се разведе по 7 години брак и ги сподели нештата што ги научи прекасно

admin22

Неодамна разведена жена објави порака на Интернет до сите оженети дами. Откако се стекна со семејно искуство, таа одлучи да ги сподели најважните работи што ги научила низ годините на брачниот живот. Нејзината единствена желба е да ги заштити младите девојки од грешките што ги направила. Можеби ако некој некогаш […]

(ВИДЕО) Синот на Есма Реџепова: Мајка ми не го заслужи ова

admin22

,Мајка ми не сакаше да биде закопана, нејзината желба беше да биде кремирана” Човечноста и хуманоста беа нејзиното друго име. Не постои човек на кому не помогнала, ако можела. Жена со таква биографија не заслужи ваква драма, вели синот на Есма Реџепова – Симеон Атанасов. Поминаа 3 години од нејзината […]

Исповед на отецот Гојко од Острог: „Имаш ли некој да те научи како се влегува во црква“

admin22

Колку изгледот понекогаш знае да не излаже, како и дека не е се онака како што ни се причинило на почетокот, најдобро го почувствувал на своја кожа отецот Гојко Перовиќ, ректор на Цетинското Богословје, за време на престојот во манастирот Осторг. Говорејќи за верата, Гојко, кој важи за еден од […]

Малата Ена низ солзи ја открива единствената желба: Само да има што да јадам

admin22

  Девојчето и нејзината баба живеат од социјална помош, која изнесува 510 динари месечно. Како што велат, живеат од 6000 динари социјална помош годинишно или 510 српски динари месечно. Кога имала само три ипол месеци, старателството над Ена го преземала нејзината баба. Живее во мала куќа во центарот на Грачиница […]

ИСКРЕНО СО Татјана Стојановска: Ми беше срам и плачев пред моите

admin22

Татјана Стојановска, нашата најдобра и една од најубавите ТВ презентерки беше “Мис на Македонија” во Охрид 1992 година и “Мис Планета” на изборот во Бугарија 1993 година. Така всушност и започна нејзината медиумска кариера. Сепак, таа била многу срамежлива, па присетувајќи се на тие денови ќе каже: Ех, што ти […]

Пред спиење легнете си со оваа молитва за Св. Никола

admin22

Денес е голем празник и строго е забрането да се извршуваат потешки домаќински работи, а исто така не треба да се јаде мрсна храна затоа што овој празник е посен. На овој голем ден, помолете се со оваа молитва. О, себлаги оче Никола, пастиру и учителу на сите кои со […]

(ВИДЕО) ВЕЉКО ЈА ПРЕВЗЕМА СЕМЕЈНАТА СЛАВА: Цеца сепак и понатаму на чело, како Ражнатовиќ го прославуваат Свети Никола

admin22

Светлана Цеца Ражнатовиќ од чело на богатата трбеза ни покажа како во нејзиниот дом оваа година се прославува православниот празник Свети Никола. Во круг на најблиските и најмилите, таа на сред видео му посака на својот син среќа, и тогаш откри на сите дека нејзиниот син ја превзема куќната слава […]

Приказна што треба да ја прочитаат сите жени кои имаат проблеми со свекрвата

admin22

Девојката наречена Лили се омажила и отишла да живее кај својот сопруг и неговата мајка. За кратко време Лили сфатила дека нема шанси да живее во мир со својата свекрва. Лили и нејзината свекрва не престанувале со кавги и расправии. А фактот дека Лили, според древниот кинески обичај морала да […]