Баба Ванѓа погоди се што и предвиде на Лепа Брена

admin22

Баба Ванѓа на времето имала средба со тогаш непозната кафеанска пејачка Фахрета во еден новосадски хотел. Ванѓа ја запрела пејачката и тогаш и ги кажала зборовите: „Ќе бидеш попозната и посакана дури и од Тито. Светот ќе те слави, ќе се омажиш за човек во бело. Не и кажа само […]

Тајната на паметните и надарени деца е во зборовите што ги слушаат од нивните родители!

admin22

Оваа изјава ја дадоа научниците од Универзитетот во Јорк, кои велат дека деца на родители кои повеќе зборуваат со своите деца и им поставуваат различни задачи за извршување, обука на нивните невербални способности, како и нивна можност за расудување, решавање на проблеми и развој на нивно пошироко размислување, растат во […]

УБАВО ПРОЧИТАЈТЕ: Обичаи и верувања за Свети Игнат

admin22

Детето што Исус го носеше во прегратка Кога свети Игнатиј бил дете Исус го зел во прегратка и на учениците им рекол: „Ако не бидете како деца нема да влезете во царството небесно“. Бил ученик на ап. и ев. Јован Богослов. Во народното верување на овој ден започнале родилните болки […]

ВНИМАВАЈТЕ ДЕНЕС Е СВ ИГНАТ: Што ќе правите денес, таква ќе ви биде цела година

admin22

На втори јануари се празнува Свети Игнат, а се верува дека се она што ќе го правите денеска, ќе ви се случува во текот на целата година. Игнат е детето што Исус го носел во својата прегратка. Според народното верување од овој ден започнува да расте денот. Инаку, на овој […]

Силната верба во БОГ може да ве излечи!

admin22

Кога Исус Христос бил на Земјата во неговата тригодишна служба Тој постојано лекувал. За Него било напишано: „Духот Господов е врз Мене; зашто Господ Ме помаза. Ме прати да им соопштам радосна вест на бедните. Ме прати да им проповедам на заробените ослободување и на слепите прогледување, да ги пуштам […]

Се венчаше со него, остана бремена, а потоа светот ѝ се урна на глава

admin22

„Почнавме да излегуваме на 18 месеци, уште додека бевме во средно училиште. Се познававме од детството затоа што сме од исто место, но не смеевме интензивно да се дружиме, ниту помисливме дека ќе бидеме заедно. Не е ниту образован, беше груб, но духовит и харизматичен. Искрено, поради шега завршивме заедно, […]

Игор, синот на Ана Бекута: Мајка ми ме роди и ме остави во дом за деца без родители

admin22

Ана рано станала мајка, на само седумнаесет години. Многу млада поминала низ тешки моменти во животот, но за среќа брзо успеала да се поврати, и на својот син да му обезбеди квалитетно детство и нормален живот. Пејачката синот го родила во вонбрачна заедница. Била одделена од своето бебе, а околината […]

ИСПОВЕД НА МЛАДАТА ЕЛЕНА: Десет години сум во „Харем“

admin22

Елена пред десет години се омажи за маж од Египет и оттогаш живее во харем. Некогаш сонуваше да стане астронаут, актерка, произвадувач на парфеми и да живее во топла земја покрај море, но суднината одлучи од сите соништа да ѝ се оствари само последниот. Детството не го памети како среќно […]

СРЦЕ ДА ТИ ПУКНЕ: Од пошта ме повикаа да земам пари – Мислев дека е грешка, но тогаш го добив и ова писмо

admin22

Пред некој ден ме повикаа од пошта затоа што некој ми испратил пари. Помислив дека тоа е грешка, бидејќи не знам кој би ми испратил пари, затоа што немам некој таков, а и тешка сум мизерија, па искрено мислев дека некој ме навртува. Кога отидов ми велат имате писмо и […]

(ФОТО) Заев позира со семејството за Новогодишната честитка

admin3

Премиерот Зоран Заев ја честита Новата година на сите граѓани во објава со фотографии од неговото семејство. – Празниците носат посебни чувства на радост, топлина и убавина во секој дом. Да ги искористиме за да се видиме со најблиските, да си раскажеме и заеднички да се подготвиме за новите предизвици, […]