Денес е спомен на Преподобен Теодор Сикеот: Роден за служба на Небесниот Цар

admin22

Македонската православна црква денес го одбележува споменот на Преподобен Теодор Сикеот,епископ Анастасиополски Место на неговото раѓање е селото Сикеа, заради што го нарекоа Сикеот. Уште како десетгодишно момче се предаваше на строг пост и сеноќна молитва, по примерот на старецот Стефан, којшто живееше во неговиот дом. Неговата мајка, Марија, беше […]

Мистерија на бројот 17: Шабан Шаулиќ тогаш е избоден, опериран и починал!

admin22

Ќерката на починатиот пејач Шабан Шаулиќ, Илда Шаулиќ му посвети нова песна на нејзиниот татко, а ја објави на 17-ти. „Тоа е така наместено, зашто самата песна буди емоции. Тој датум 17-ти е денот кога татко ми си замина, но тогаш е и роденденот на мојата сестра“, вели Илда. Да […]

ПЕКОЛНО СВЕДОШТВО: Му родив син, а подоцна мојот сопруг Бојан дозна дека е неплоден

admin22

Санела реши јавно да ја сподели својата приказна и покрај тоа што знае дека многумина ќе ја осудат. Жената посакувала да има дете од својот сопруг, кој многу го сакала. Желбата стана реалност, но на начинот на кој таа планираше. Следува вистинска приказна која се случила во соседна Србија: „Пред […]

Лила емотивно се прости од Драган Вучиќ: „Не заборавај да го поздравиш татко ми“

admin22

Тажна вест за смртта на Драган Вучиќ утринава ја потресе Македонија. Вучиќ почина од последица на коронавирусот, а мнгоумина се во шок и неверување дека водителот повеќе не е меѓу нас. Македонските јавни личности преку социајалните мрежи со емотивни статуси се простуваат од водителот, колегата, пријателот. Лила Филиповска на својот […]

Денес се празнуваат: Светиот свештеномаченик Јануариј и другите со него и Светиот маченик Теодор и другите со него

admin22

Според календарот на МПЦ (Јулијанскиот календар) денеска е 21 април. Денеска е Св. свештеномаченик Јануариј и други. Историската сцена на која се појавува овој свештеник и маченик е Римската империја и времето на владеењето на Диоклецијан. Во тоа време Јануариј бил епископ во Италија, во Кампања. Јануариј бил изведен на […]

Почина Драган Вучиќ на инфективна клиника од коронавирус

admin22

Почина водителот Драган Вучиќ, кој претходниве денови бил во тешка здравствена состојбата хоспитализиран на Инфективната клиника во Скопје, откако му бил дијагностициран коронавирусот. Вучиќ поради состојбата бил ставен на респираторна поддршка. Вучиќ е роден во 1955 година во Скопје, а работеше како композитор, пејач и водител. Тој беше композитор на […]

(ВИДЕО) СИТЕ ЖЕНИ НА ЈОСИП БРОЗ ТИТО: Ни една не ја дискриминирал, а им ги обожавал облините

admin22

Тој беше доживотен претседател на СФРЈ, војник, политичар, омилен и омразен, но малку се знаело за неговиот љубовен живот. Накратко, Јосип Броз Тито ги сакал жените, не дискриминирал, па ги сакал и Србинките, и Русинките, и Словенките, а не му било проблем понекогаш да почне и врска со зафатени жени. […]

Др.НИКОЛИЌ БОЛНА ОД КОВИД-19 РАСПАЛИ – Како спиете Фонд за здравство откако ми ја скративте платата

admin22

Докторката од кумановскта болница, Гордана Николиќ, која се разболе од коронавирусот поради контакт со заболена и поради тоа е принидена да се лекува и во болница и дома, е револтирана што Фондот за зравство и ја скратил платата, а принудена била да плати и партиципација за болничкото лекување. Според сознанијата […]

Дали печете јадење во алуминиумска фолија? По ова, нема никогаш да ви текне повеќе!

admin22

Алуминиумската фолија за печење риба или зеленчук е практична, го забрзува готвењето, ги чува соковите, дури и садовите можат да се измијат полесно. Сепак, алуминиумската фолија носи некои здравствени ризици и подобро е да ги знаете. Таа се појави пред повеќе од 100 години во САД. Во почетокот била користена […]

Ова мора да го знаете, ако користите дезодоранс против потење

admin22

Постои одреден период од денот кога се става дезодорансот. Голем дел веројатно веднаш по бањањето го користат, но тоа не е вистинското време. Всушност вистинското време е пред спиење. Антиперспирантот за разлика од дезодорансот, кој само ги неутрализира непријатните мирис, спречува жлездите да произведуваат пот. Неговата улога е да ги […]