Замислете си желба, на трет ден Велигден се случуваат чуда

admin22

Денеска е Воскресение Христово – Трет ден. Во Водената седмица, како што се нарекува првата недела по Велигден, особено се признаваат, и по важност се издвојуваат Водениот вторник и Водената сабота. Според старо народно верување, вторниците важат за баксузни денови. Но, не и овој. Кај луѓето, Светлиот или Водениот вторник […]

Росана е пресреќна, сестра ѝ Маријана стана баба на Велигден

admin22

Сестрата близначка на пејачката Росана Сариќ- Тодоровска, Маријана Новачевска на Велигден стана баба. Снаата на Маријана, сопругата на синот Филип, Анастасиа, пред три дена во Мелбурн ја роди Ива, првата внука на Маријана и на Тоде Новачевски. „На овој убав ден на овој Велигден станав бабаааааа…многу сме среќни…добро ни дојде […]

(ВИДЕО) ЕМИТИВНА ИСПОВЕД НА ЖЕНА КОЈА ГО ВИДЕЛА ГРОБОТ НА ИСУС: Го отворивме, и потоа …..

admin22

Антонија Моропол, хемиски инжинер на Националниот техничк универзитет во Атина, лидер на експертскиот тим кој пред неколку години направи единствен потфат во светот со отворање на гробот на Исус Христос во Ерусалим, односно на местото на неговото воскреснување. Медиумите тогаш пишуваа дека при отворањето се случиле чудни феномени на небото […]

(ВИДЕО) Јохан Гисеке најпознатиот светски епидемиолог: Строгите рестрикции се погрешни, Ковид-19 е лесна болест

admin22

Целосните затворања се погрешни, а правилната политика е да ги заштитиме само старите и изнемоштените. Тоа не крај ќе доведе до имунитет на стадото (колективен имунитет), смета професорот Јохан Гисеке, еден од најстарите светски епидемиолози, советник на шведската влада (го ангажираше Андерс Тегнел). Гисеке е првиот главен научник на Европскиот […]

КОЈ Е ВЕНКО ФИЛИПЧЕ: Внук на револуционери и син на врвни доктори

admin22

Кој е доктор Венко Филипче кој во најтешките моменти во историјата на македонскиот народ го води здравствениот систем .Она што до сега не сте го знаеле. Венко Филипче потекнува од стара охридска револуционерна фамилија.Малку се знае ,дека неговиот прадедо Иракли Филипче ,беше најбогатиот човек и хуманист во постарата историја на […]

(ВИДЕО) ИЗЕДЕ РАДИОАКТИВНА ЈАБОЛКА ОД ЧЕРНОБИЛ: Еве што и се случи потоа!

admin22

Девојка, која не сака да го открие нејзиното вистинско име, објави видеоснимки од нејзиното истражување за Чернобил. Ја мери радијацијата за да покаже дека местото воопшто не е опасно. По експлозијата на нуклеарниот реактор во Чернобил во 1986 година, ретко некој се осмелува да ја посети оваа област, а ако […]

Исповед на камионџија: Се чувствувам како странец по дома, неможам да прежалам што пропуштив

admin22

Камионџија вели дека заради работата ги изгубил најубавите моменти од животот, од растењето на неговата ќерка, а толку време не бил присутен дома што сега откако ја напуштил работата се чувствува како странец. „Возењето на камион ме лиши од најубавите и најважните моменти во животот, затоа што јас бев дома […]

(ВИДЕО) Чудо Христос почна да крвари-мироточи

admin22

Чуда се случувале отсекогаш. Но, чуда се случуваат само доколку постои чиста и вистинска верба во Бог. Ова е објаснувањето на теолозите на сомнежите кај луѓето, за кои некои појави се необјасниви и ги сметаат за мистерии. – Бог е оној кој прави чуда. Тој во секое време испраќа знаци […]

Народни верувања: Како во паричникот секогаш да имате пари?

admin22

Начинот на кој се однесувате кон парите, па дури и положбата на метлата во куќата, велат нашите стари, може да влијаат на финансиската ситуација во домот. Постојат луѓе кои веруваат во старите народни верувања, но и да не верувате, сигурно овие преданија ќе ви бидат интересни: Кога ќе позајмувате пари […]

Дали некогаш сте се запрашале зошто Велигден секогаш се празнува во недела

admin22

Сите знаеме дека Велигден е празник со непостојана дата за празнување. Денот не го менува, а датумот го менува. Може да биде во април, а и во мај. Временското растојание, од кога до кога може да се падне Велигден е определено и тоа се движи од 4 април до 8 […]