Твојот Исус: „Јас сум со тебе во секоја неволја“

admin22

„Овие се денови во вашиот живот кога треба да сфатите дека одредени работи веќе не се во ваша контрола: вашите најблиски, она што го поседувате, околностите … За да го направите ова, мора да почивате во Моето присуство каде сте завршиле. Одвојте време и уживајте во светлината на мојата љубов. […]

ОВА СИГУРНО НЕ СТЕ ГО ЗНАЕЛЕ: На кои две места во Македонија се чуваат делови од Светиот Крст на Исус Христос

admin22

Иако голем дел од верниците во Македонија знаат, сепак голем дел од јавноста во Македонија, која не е директно вклучена во животот на црквата и не знае дека во Македонија и тоа во Бигорскиот Манастир и во манастирот во Рајчица има честици (парче) од дрвениот Крст на кој пред 2016 […]

Три историски докази дека Исус Христос постоел: За оние кои бараа научен доказ

admin22

Научниците сметаат дека Исус Христос навистина постоел и дека луѓето не би можеле да го измислат. Можеме ли да докажеме дека Исус Христос навистина одел по земјата пред отрпилика 2000 години? Не навлегувајќи во духовното, науката навистина би требало да пружи таков одговор поради феноменот кој моментално има 2.3 милијарди […]

ОТКРИЕНО Е ПОCEБНОТО МЕСТО: Пронајдена е куќата во која paстел Исус Христос

admin22

Британски археолог смета дека ја нашол куќата во која живееле Јосиф и Марија со Исус. Археолог Кен Дарк вели дека скромната куќа од првиот век се наоѓа во Назарет, северен Израел. Во својата статија Дарк истакнува дека истата куќа за прв пат била откpиена во 1880-тите години од сестрите од […]

И ОВАА ГОДИНА ЧУДО ВО ЕРУСАЛИМ: Благодатниот оган се симна на Христовиот гроб!

admin22

Благодатниот Свет оган чудесно слезе на Велика Сабота во пресрет на најголемиот христијански празник Велигден, во храмот на Светиот гроб во Ерусалим. Светиот оган ја симболизира чудесната светлина на Воскресението Христово, за што зборува уште апостол Павле и се смета за најголемата светиња за верниците. Неговото појавување во пресрет на […]

ОВА Е НАЈБЕЗБЕДНОТО МЕСТО НА СВЕТОТ: Гратче на кое коронавирусот не му може ништо

admin22

Малиот град Поинт Робертс сместен на полуостров поради својата специфична географска локација е најзаштитеното место од пандемија на коронавирусот во САД, бидејќи со едниот залив е одвоен од остатокот на земјата, а единствена копнена врска градот ја има со Канада. Бидејќи границата со Канада е затворена за сите, овој град […]

(ФОТО) ЌЕ ВИ СЕ РАСПАРА СРЦЕТО: Анестезиолог храни бебе заразено со коронавирус

admin22

Оваа фотографија го заобиколи светот овие денови. Докторката Олфа Турки, професор по анестезија и реанимација со шише во рака храни две месечно бебе заразено со коронавирус. Лекарката веќе една недела не ги видела своите деца поради професионалните обврски и самоизолацијата.

ГО ИЗНЕВЕРУВАВ МАЖ МИ ПЕТ ГОДИНИ: КОВИД-19 ме прибра дома за да сфатам каква грешка сум направила

admin22

Дека вистинската љубов и во време на пандемија од корона вирусот доажа на виделина покажа Марија, читателка на италијанскиот весник „Corriere della Sera“. Приказната за оваа жена е доказ дека во несреќата се препознаваат вистинските вредности. „Јас сум жена од 40 години, среќно мажен, верна партнерка со сигурна работа. Симислите […]

КОВИД-19 БОРЕЦ: Ангела роди ќерка додека беше приклучена на респиратор поради коронавирусот

admin22

Лекарите на дваесет и седумгодишната Ангела Примаченко, која лежела коматозна во нејзината болничка соба, сугерирале да се индицира предвремено породување за да им дадат на белите дробови повеќе простор, а на нејзиното тело повеќе хранливи материи во борбата против коронавирусот Ангела Примаченко имала 27 години, била бремена во 34. гестациска […]

КОРОНАВИРУСОТ Е САМО ПОЧЕТОК: Дали пандемијата е една од 10-те библиски пакости?

admin22

Пандемијата коронавирус моментално ја пустоши нашата планета, иако некои сметаат дека таа набрзо ќе заврши, други тврдат дека истата е ‘вовед’ во последните денови… „Почеток на страдањата, Матеј 24:3-8. Пожари во Австралија, коронавирус, земјотрес на чудни места, зголемен број на убиства ширум светот, пораст на бројот на гладни граѓани… А […]