Нов, необичен симптом кој почнуваат да го пријавуваат заболените од КОВИД-19

admin22

Њујорк пост пишува за новиот симптом на коронавирусот кого го пријавиле повеќе од половина од пациентите кои имале потешка клиничка слика за време на заболувањето. Споредниот симптом за кој пациентите сè почесто пишуваат на социјалните мрежи е таканареченото зуење или шуштење во телото што претставува нов, мистериозен знак на коронавирусот. […]

Со помош на фејсбук: 2-годишно девојче ја спасило нејзината мајка од сигурна смрт

admin22

Две годишно девојче ја спасило својата мајка, одкако го отворила нејзиниот телефон и кликнала на сликата од нејзината баба, при што се јавила и кажала дека нејзината мајка спие на подото. Еден ден додека ја чувала својата ќерка, 28 годишната Саманта Мејзен се онесвестила во кујната. Малата Софија не се […]

Четирите триумфални појавувања на Господа

admin22

Мили мои, веќе можеме да кажеме дека изминаа шесте недели од Светата Четириесетница, со што практично и завршува овој Свет и Велик Пост. Пред нас е уште седмата и најголема Седмица, на Христовите спасителни страдања. Оваа единствена по својата содржина Седмица започнува со празникот на свеченото Христово влегување во Ерусалим, […]

(ВИДЕО) Д-р Вело Марковски: Како да се спасиме од коронавирусот?

admin22

За маската, ракавиците и корона вирусот, Д-р Марковски рече дека не се неопходни, клучна е хигиената. Карантинот на цела популација на 4-5 дена е погубно, недостасуваат анализи, треба да се вратиме на претходните не толку рестриктивни мерки, рече Д-р Марковски. Најреална опција е со летото да заврши вирусот, но и […]

Француски тим на научници потврди комбинација на лекови со кои го третираат КОВИД-19 осум дена

admin22

Клиничко подобрување е забележано кај сите пациенти третирани со комбинација на хидроксихлорокин (Хидроксихлорокин) и азитромицин (Азитромицин). Податоците се од студија на повеќе од 80 пациенти со коронавирус со минимум шест дена последователно. Кај 80 пациенти третирани со комбинација на Хидроксихлорокин и Азитромицин, беше забележано клиничко подобрување кај сите, освен еден […]

Браќа од Гостивар донираа 400 оброци за дежурните лекари, пожарникари и полицајци во Тетово

admin22

Почит и поклон до замја за нашите New Albis Гостивар и Бесим и Хамит Латифи! Со оглед на состојбата во која се наоѓаме заради појава на пандемијата од вирусот „Ковид 19“, ресторанот New Albis Гостивар, сопствениците на ресторанот NewАлбис г.Џемил, Реџеп и Бесим Латифи одлучиа во знак на почит и […]

ДОЗНАЈТЕ ЈА ПРИЧИНАТА: Чуствувате дека мобилниот ви вибрира, а кога ќе проверите нема ништо

admin22

Колку пати ви се случило погрешно да посегнете во џебот мислејќи дека ви вибрира телефонот? Овој феномен има и име – синдром на фантомски вибрации и неверојатно е чест. Научниците мислат дека се сме толку внимателни на телефонските повици и пораки, што дури мали грчеви во мускулите често погрешно се […]

(ВИДЕО) НАЈУБАВИОТ УКРАС: Како да ги обоите велигденските јајца со декупаж техника

admin22

Иако изгледа како тешка вештина, оваа техника е многу убава и лесно се изведува, а вашите велигденски јаца ќе бидат најубави. Потребно ви е: салфети со најразлични цветови, варени јајца, изматена белка и ножички. Подготовка: Сварете ги јајцата, изматете ја добро белката од јајцето. Пожелно е јајцата да бидат бели. […]

Денес е Цветници: Што да направите на овој голем празник предвесник на Велигден?

admin3

Празникот Цветници, познат уште и како Цветоносна недела и Врбица е подвижен празник, секогаш се слави во неделата пред Велигден. Тоа е денот кога го доживуваме Христовото славно влегување во Ерусалим, градот во кој по неколку дена Христос ќе биде погубен. Неделата, една седмица пред Велигден е празникот Цветници познат […]

Ни доаѓа Цветници: Што треба да знаете за овој празник кој е предвесник на Велигден?

admin22

Празникот Цветници познат уште и како Цветоносна недела и Врбица, секогаш е една недела пред Велигден и се празнува во спомен на влегувањето на Исус Христос во Ерусалим, кога неговите ученици и симпатизери со цвеќе и врбови гранчиња, како и со својата облека, му го постилале патот. Неделата, една седмица […]