Сè што даваме , Тој ни го враќа стопати повеќе!

admin22

Исус не учи дека ако човек сака да го спаси својот живот, прво треба да го изгуби.Тоа е непроменливиот закон Божји. Денот осамнува по ноќта. Живот доаѓа од смртта. Пред да може растението да никне, семето мора да умре. Ако зрното пченица не падне на земјата и не умре, ќе […]

Денеска е Свети Наум Чудотворец – Чудата и моќта на светителот

admin22

Вечерва и утре илјадници верници ќе го посетат манастирскиот комплекс “Свети Наум” на брегот на Охридското езеро. Свети Наум Охридски Чудотворец бил средновековен научник, писател, учител и еден од основоположниците на словенската и македонската писменост и просвета. Основач на манастирот на Светите Архангели, денешен Свети Наум. Роден е во првата […]

РАСПЛАКАНАТА МАЈА ДО СВОЈОТ СИН: Земи го пасошот и оди надвор, барај убав живот за себе, животот е суров овде сине

admin22

Сметки еден куп. Фрижидерот речиси празен. Куќата дува од секоја страна. Крпиш дупка по дупка. Кратко кажано, крпен живот… „И се беше убаво. Изгледаше како дека ќе трае за век. Јас работа, сопругот работа. Ни се роди едно, па после уште едно дете. Почнавме куќа. Полека, без брзање, малку по […]

Од Божиќ до Водици не ги правете овие нешта: Почнуваат некрстените денови

admin22

Од 7 јануари, па се до Богојавление се некрстените денови, кога по земјата шетаат духови, лоши сили и демони: караконџоли, тарамбаба, гревогазец, ѓаволица, чума и колера. И водите тогаш се нечисти. Божиќ, денот на раѓањето на Исус Христос, христијанскиот свет го прифатил како почеток на Новата година. Од денот на […]

Најубавата ЕКС-ЈУ балада крие страшна приказна: Не го дочека од војска, се омажи, па си пресуди!

admin3

Во моменти на носталгија, многумина слушаат големи хитови хитови, кои пеат за љубов која што е прекината на некој начин – болест, смрт или разделување, поттикнувајќи ги текстописците да ги преведат сите свои емоции во „стихови што значат живот“. Во секоја од нив, дел нас се пронајдовме, дел од изгубено […]

Осум причини зашто луѓето што веруваат во Бог се посреќни!

admin22

Многу истражувања покажале дека луѓето што веруваат во Бог се многу посреќни од оние што не веруваат! Еве неколку причини за нивната среќа: 1.Луѓето што веруваат во Бог помалку се грижат за сите нешта кои им се случуваат бидејќи знаат дека не се сами и дека Бог се грижи за […]

Најмногу ни недостасуваат за време на празниците – За луѓето кои веќе не се дел од нашиот живот

admin22

Се сеќаваме на празничната трпеза, поинаква беше со нивното присуство. Насмеана, топла, среќна. Но, животот се менува, доаѓаат тешки денови и нивното отсуство недостасува многу повеќе одошто сме замислувале. Само еден телефонски повик или 3 зборови од најблиската личност ни го свртеа животот наопаку. Учиме да живееме без нив, да […]

КОИ СЕ НАРОДНИТЕ ОБИЧАИ: И што треба да си замислите на Коледарскиот оган

admin22

Утре се палат коледарски огнови. Коледарските огнови се предвесник на Бадник. Ова е стара македонска традиција, вечерта пред Бадник да се дочека надвор, крај оган, со чашка греена ракија во рацете, со погача, со македонски песни, со желби за здравје и бериќет. Иако според толкувањата на црквата овие обичаи се […]

Kонечно, најден е физички доказ дек Бог постои!

admin22

На начин кој науката најмногу го познава и признава, со физчки докази и ДНК, најдена е потврда дека Бог постои. Во ДНК записот најдена е порака за постоењето која може да се декодира на старо Арамејски јазик, јазикот со кој говорел и Исус Христ. Ова е шок за научниците. Додека […]

На Бадник небото се отвора, ден пред најголемиот христијански празник Рождество Христово – Божик

admin22

Православните христијани во понеделник го прославуваат Бадник, ден пред најголемиот празник Рождество Христово – Божик. Семејството на Бадник се собира на заедничка вечера и според обичајот оваа вечер не се оди на гости. Се прави богата, посна трпеза. Домаќините се трудат да принесат од се по нешто за да им […]