Мајката на Жељко конечно призна: Син ми не ми исполни една желба

admin22

Мајката на Жељко Јоксимовиќ повремено се појавува во јавноста, а во една прилика раскажа за желбата на синот која тој не и ја исполнил. Имено, Весна раскажала дека е многу горда на својот син, но дека една желба сепак тој не и исполнил. Таа е среќна што тој е успешен […]

Цеца конечно откри како настанал нејзиниот најголем хит

admin22

Цеца Ражнатовиќ во интервју се присети како во 1991 година направила пауза и одлучила да ги промени соработниците со кои дотогаш соработувала, а во чиј период настанале хитовите „Цветак зановетак“ и други. Направив пауза од една година. Сакав да го променам тимот и да направам нешто поинакво. Имав визија песните […]

Анастасија Ражнатовиќ запросена за Божиќ – прстенот со огромен камен! ФОТО

admin22

Во домот на фолк дивата Цеца Ражнатовиќ за време на празничниот период беше доста весело. Цеца го собра друштвото, намести трпеза и направи атмосфера со која нејзината ќерка се пофали на социјалните мрежи. Заедно беа пријателите на мама Цеца, но и оние на нејзините деца. Имено, меѓу присутните беше и […]

Пазете се од лажните пријатели: Не секој што е фин со вас ви е пријател!

admin22

Стотици нови луѓе влегуваат во нашиот живот низ годините. Додека многумина оставаат траен белег, а други минуваат незабележано, верувам дека највредните се оние што нè прават подобри луѓе. Сепак, некои луѓе се доволно вешти за да ве измамат да веруваат дека тие се вашите вистински пријатели. На крајот, тие секогаш […]

Денес кажете ја оваа молитва за цела година дома да ви владее спокој и здравје

admin3

„Со твоето раѓање Исусе, го осветлуваш целото човештво, бидејќи во таа светлина се оние кои им служат на ѕвездите. Да ти се поклонуваат Тебе, Сонцето на правдата и да те познаваат Тебе од висина на Исток, Господе, слава Ти!“ Обичаите велат дека денеска треба да се изговори молитвата која ви […]

Христијаните денеска празнуваат Собор на Пресвета Богородица или втор ден Божик

admin22

Според календарот на МПЦ (Јулијанскиот календар) денеска е 26 декември. Денеска е Собор на Пресвета Богородица. Црквата утврдила веднаш после големите празници да се слават и учесниците во настанот што се празнува. Затоа денес, по празникот Рождество Христово, се слави Пресветата Богородица. Најмудра пракса. Зашто најчистата утроба на Марија беше […]

ВНИМАВАЈТЕ УТРЕ ТЕЖОК ПРАЗНИК: Заштитникот на болните, старите, сиромашните

admin22

На третиот ден од празникот Божик светата православна црква го празнува споменот на светиот архиѓакон и првомаченик Стефан. Тој е наречен првомаченик затоа што тој прв настрадал за Христовата вера. Веднаш по слегувањето на Светиот Дух во Ерусалим била формирана христијанска општина. Биле избрани седум ѓакони да се грижат за […]

КРАЛОТ НА APPLE: Стив Џобс им забранил на неговите деца корисење на телефони и ајподи

admin22

Стив Џобс важи за еден од најзаслужните виновници за развојот на дигиталната ера, но верувале или не, тој во својот дом ја забранил употребата на секаков вид технологија, дури и на неговиот популарен ајпод. Ник Билтон, новинар за Њујорк Тајмс, во едно интервју со Џобс констатирал дека неговите деца сигурно […]

МАКЕДОНСКОТО ИМЕ ШТО ЗНАЧИ „САКАНА ОД БОГА“: Кое е тоа ?!

admin22

Според старите толкувања, ова име значи и „горчината на морето“. Марија е најраспространетото женско име на светот во разни варијанти. Како име на мајката на Исус, името Марија симболизира чиста и длабока љубов. Во изворниот еврејски јазик, името гласи Мирјам, а наша прифатена форма е Марија, според латинското Maria. Самото […]

Ти благодарам и за овој Божиќ Господе

admin22

Само пред тебе можам да се успокојам. Само тебе можам да ти замерам и да ти се налутам. Само со твојата рака на моето срце заспивам. Само со твојот благослов се будам. Пред тебе ја соголувам мојата душа и тело. Каде рана, каде лузна, секаде си закрпил Боже, секаде си […]