Д-Р ДАНИЦА ГРУЈИЧИЌ MНОГУ ПРЕЦИЗНА: Еве како да избегнете потежок облик на корона

admin22
loading...

Директорката на Институтот за онкологија и радиологија, д-р Даница Грујичиќ, остана на ставот дека коронавирусот е биолошко оружје што предизвикува системски заболувања на целиот организам, бидејќи покрај белите дробови, тој ги напаѓа централниот нервен систем, бубрезите, мозокот…

Таа подвлече дека најдобро што можеме да сториме е државата да ја прифати руската понуда за Србија да произведе вакцина „Спутник V“ во Институтот „Торлак“, со што ќе се намали отпорот кон имунизација на населението.

Докторката која сама се зарази со коронавирус, како што вели, на еден погреб, истакна дека имала полесна клиничка слика.

„Имав треска, болки во мускулите и веднаш знаев дека е КОВИД-19, што беше потврдено. Немав симптоми на губење на вкус и мирис.

Веднаш штом изедов две парчиња сланина ми беше добро. Земав диклофенак два, три дена, два грама витамин Ц и еден милиграм витамин Д, што го земав секој втор ден, бидејќи ми создаде проблем во цревата “, рече докторката за РТС, додавајќи дека не пиела антибиотици, туку многу течности и одмарала две недели.

„Најголемиот проблем со овој вирус е тромбоемболизам, што може да го влоши за неколку моменти. Изложени на ризик се сите оние кои имаат проблеми со вените, жени кои неодамна направиле гинеколошки операции, поради што треба да примат фраксипарин“.

Лекарката верува дека вирусот мутирал повеќе од седум пати од март, па затоа има многу повеќе пациенти со сериозна клиничка слика во овој трет бран.

– Маски, капење, миење коса, хигиена на рацете, избегнување на собири. Ве молам, бидете трпеливи уште еден месец или два – рече д-р Грујичиќ на ТВ Прва.

Говорејќи за забавата што беше растурена синоќа во Белград и на која имало 500 луѓе, а за која на големо пишуваат српките медиуми, таа вели дека присутните на забавата треба да се срамат.

Директорот на Институтот за онкологија и радиологија на Србија проф. Д-р Даница Грујичиќ вели дека вакцината против корона вирусот дефинитивно штити од тешки болести.

– Добив две дози, ќе направам антитела и ќе ја добијам третата доза – изјави д-р Даница Грујичиќ.

Таа вели дека вакцината против грип никогаш не заштитила 100%, но заштитила од потешки форми на болеста.

Д-р Грујичиќ вели дека треба да се инвестира во „Торлак“.

– Вреди да имаш своја вакцина – изјави д-р Даница Грујичиќ за ТВ Прва.

Loading...
Next Post

Со солзи во очите донесе конечна одлука - Слобода Миќаловиќ го остави после 15 години!

Американскиот портал Beautiful Women Pedia ја прогласи српската актерка Слобода Миќаловиќ за најубава природна актерка во светот. На списокот со најубави природни актерки на порталот српските жени заземаа позиции и порано. Некои од познатите личности, кои беа на нивните списоци, се Наташа Беквалац, Билјана Типсаревиќ, Ана Кокиќ, Софија Милошевиќ и […]