Д-р Стефанова со комплетно упатство: Знаците на коронавирус и што да правите ако ги имате

admin22

Ако ви тече носот, главоболка или студ, ова не е нов вид коронавирусна пневмонија, бидејќи коронавирусната пневмонија е сува кашлица без течење на носот. Ова е најлесниот начин да се идентификувате.

Овој пат вирусот од Вухан не е отпорен на топлина и ќе биде убиен на температура од 26-27 степени. Затоа пијте повеќе топла вода. Можете да им кажете на пријателите и семејството да пијат повеќе топла вода за да го спречат тоа. Што повеќе изложување на сонце. Студеното е неодамна и пиењето топла вода е исто така многу погодно. Ова е био лек и е добар за организмот. Пиењето топла вода е ефикасно за сите вируси. Обидете се да не пиете вода со мраз, запомнете го тоа!

Совети од доктор Стефанова за коронавирус:

1. Тој е прилично голем (ќелијата е со дијаметар од околу 400-500nm), така што секоја нормална маска (не само карактеристиката N95) треба да може да ја филтрира. Меѓутоа, кога некој што е заразен кива пред вас, ќе потрае 3 метри (околу 10 стапки) пред да падне на земја и повеќе да не лета. Кивавицата дува до 160 км на час!

2. Кога вирусот ќе падне на металната површина, тој ќе живее најмалку 12 часа. Па запомнете, ако дојдете во контакт со која било метална површина, темелно измијте ги рацете со сапун.

3. Вирусот може да остане активен на ткивото 6-12 часа. Нормален детергент треба да го убие вирусот. За зимската облека што не бара секојдневно миење, можете да ја ставите на сонце за да го убиете вирусот.

Информациите за симптомите на пневмонија предизвикана од коронавирус:

1. Прво ќе го зарази грлото, тогаш грлото ќе има сензација на суво болно грло, кое ќе трае 3 до 4 дена.

2. Тогаш вирусот ќе се спои во носната течност и ќе се спушти во душникот и ќе навлезе во белите дробови, предизвикувајќи пневмонија. Овој процес ќе трае од 5 до 6 дена.

3. Со пневмонија доаѓа висока температура и отежнато дишење. Протекувањето на носот не е како нормална реакција. Ќе почувствувате дека се давите во водата. Важно е веднаш да побарате лекарска помош доколку ги имате овие симптоми.

Како до најдобра превенцијата:

1. Најчестиот начин за зарази е да ги допирате нештата во јавноста, затоа треба да ги миете рацете многу често. Вирусот може да живее на вашите раце само 5-10 минути, но многу работи можат да се случат во тие 5-10 минути (можете да ги триете очите или да го допрете носот несвесно).

2. Покрај тоа што честопати можете да ги миете рацете, можете да триете со бетадин за болки во грлото за да ги отстраните или минимизирате бактериите додека тие се уште се во грлото (пред да слезат на белите дробови).

Бидете внимателни и пијте многу вода.

Д-р Милена Стефанова, виролог.

Loading...
Next Post

Филипче: Пациентката со корона не претставувала опасност за луѓето со кои патувала

„Сакам да повторам тоа што го кажуваме во целиот период дека нема простор за паника, пациентката е сместена на инфективната клиника во Скопје, во одделот за изолација, се третира соодветно на нејзината состојба“, изјави денеска министерот за здравство, Венко Филипче. Епидемиолошките анализи, прашањата кои што и биле упатени укажале на […]