ДАЛИ ОВАА СМС ПОРАКА го уништи СОВРШЕНОТО ЗЛОCTОРСТВО: Музичарот му испратил порака на Зоран Марјановиќ и сега објаснува СЕ

admin3
loading...

На 02.04.2016 година, пријател испратил порака до мобилниот телефон на осудениот Марјановиќ и со тоа придонел да се утврди каде точно се наоѓал во критичниот момент

Зоран Марјановиќ (44) минатиот петок беше осуден на 40 години затвор за уби ство на сопругата Јелена (33) на насипот Црвенка во Борча, а еден од главните докази против него е тоа што во тој момент му бил исклучен мобилниот телефон.

До оваа информација помогна пријателот на Зоран, музичар, кој сосема случајно му испратил СМС порака неколку минути по злосторството.

Loading...

Од почетокот на истрагата, сомнеж врз Зоран фрли тоа што неговиот телефон бил недостапен во моментот на уби ството на пејачката на „Гранд“.

Според обвинението против Марјановиќ, до кое Курир имал пристап, Зоран со Јелена и нивната ќерка Јана пристигнал на насипот во Црвенка во 16 часот и 36 минути, а две минути подоцна, кога Јелена почнала да бега, телефонот на Марјановиќ бил исклучен.

Мобилниот телефон се вклучил во 17 часот и 4 минути, а според обвинителството Јелена починала во 17 часот.

– Во 17:11 Зоран добива СМС порака, која е многу важна за одредување на позицијата на бројот во овој момент. Проверувајќи низ огласите, тој тогаш бил на насипот, а се уште не стигнал до рампата – јамата со чакал – се наведува. Како што дознава Курир, лицето кое ја пратило СМС пораката која практично ја покажала неговата точна локација е музичар.

Српски Курир вчера стапи во контакт со него (име и презиме познати на редакцијата), и тој ги потврди нашите сознанија.

– Се сеќавам на тој ден како да беше вчера, но не би сакал да зборувам за тоа. Вистина е дека му испратив порака на Зоран, кого го познавам долги години.

По злосторството дадов исказ во полициска станица на 29 ноември, но беше оценето дека мојата порака нема никаква врска со делото, па не бев сослушан во обвинителството, ниту дадов исказ на суд – изјави за Курир овој музичар.

Да потсетиме, во образложението на пресудата, судијката Јелена Шкулиќ изјави дека е утврдено дека Марјановиќ се обидел да го прикрие делото исклучувајќи го телефонот во моментот на уб иството, а потоа свесно го вклучил по извршувањето на делото.

– Телефонот на Јелена бил регистриран од излегувањето од дома до доаѓањето на насипот и по должината на насипот. Нападот се случил помалку од 20 минути по пристигнувањето на насипот, кога нејзиниот мобилен станал во режим на подготвеност.

Телефонот на Зоран бил недостапен 26 минути, а потоа бил регистриран во близина на местото на уби ството – рече судијата и додаде дека е утврдено дека телефонот на обвинетиот не бил во режим на мирување, како што тврди одбраната.

Во образложението таа навела дека мобилниот телефон доколку е во мирување ја регистрира промената на локацијата, а тоа не било случај со Марјановиќ.

Судот наведе дека не е точно тврдењето на одбраната дека Марјановиќ и се јавил на пејачката кога стигнал до крајот на насипот и видел дека ја нема.

– Неточно е дека се вознемирил кога Јелена не се јавила на телефон првиот пат, бидејќи пред судот кажа дека знаела да не одговори кога трчала – ги прочитала деталите од објаснувањето на судиите.

Loading...
Next Post

Александар Јосифовски ги шокираше своите фанови - Ова од него никој не го очекуваше ФОТО

Второпласираниот финалист од овогодинешната сезона на „Ѕвезда Гранда“, Александар Јосифовски остави огромен белег на сцената на Гранд. Македонецот ја освои публиката со својот неверојатен глас и впечатливите сценски стајлинзи кои никого не оставија рамнодушен. Александар Јосифовски последниве две години е еден од милениците во „Ѕвездите на Гранд“. Музичарот од Охрид […]