Девојкиве денес прават многу гадоcти во бутиците, а овој е посебно шokaнтен: Продавачка открива што се мора да ГЛЕДА!

admin22
loading...

Жените продавачки ги открија најшокантните детали од бутиците во Белград, а ние ви ја пренесуваме нивната ИСПОВЕСТ во целост.

Имено, се повеќе продавници за облека во Србија, но и во регионот, имаат проблем со клиенти кои враќаат облека под ИЗГОВОР, дека станува збор за ОБЛЕКА со ГРЕШКА, за на крајот да излезе дека носеле облека и им ја враќале!

Станува збор за КОРИСТЕЕ НА ДОБРА ПРАКТИКА која им овозможува на КУПУВАЧИТЕ да ја заменат купената облека и обувки или да добијат ПОВРАТОК на пари.
Со пандемијата се зголеми продажбата онлајн и многу од нарачките ги враќаат во продавниците.

Тука има нов момент кога клиентите враќаат работи кои се гледа дека се користени ама со изговор дека биле големи или мали или не им се допаднале и сакаат да ги заменат за друг производ.

Ни се има случено еден клиент 4 пати да врати и замени ориизвод под изговор било поклон за роденден.

Имено, клиентите наменски земаат одредена облека, ОБУВКИ и ја враќаат во продавницата за неколку дена.

Ваквата практика доби интензитет поради снимање за социјални мрежи, претежно за Инстаграм, на што е најпосакувана помладата ГЕНЕРАЦИЈА.

Принципот е таков што некое лице е фотографирано во одредена комбинација облека што ЈА НОСЕЛО ја враќа назад во бутикот, зема ново ПАРЧЕ и така до НЕДОГЛЕД.

– Порано го поврзувавме повратокот на роба со прослави како што се свадби и слично.

Имено, повеќето од тие ПАРЧИЊА ќе ги имавме во понеделник, а меѓу облеката што ни се врати, имаше и најформални, како што е комблизони, фустани, машки кошули, костуми…

Тие, според тоа, ќе го облечеа на себе и ќе го вратеа. Некои би се обиделе да добијат пари за ВРАТЕНАТА РОБА, што ќе биде усмрдена на цигари или ПОТ, но ТАКВИТЕ РЕКЛАМАЦИИ не ги одобрувавме – велат ВРАБОТЕНИТЕ од познат бутик.

Во случај на жалба за НЕОДОБРЕНАТА рекламација, клиентите користат разни трикови за да докажат дека ја купиле РОБАТА по ГРЕШКА и дека затоа треба да и ги вратиме парите.

Loading...
Next Post

Заев одлучи и соопшти: Нека знаат и Бугарите и ЕУ - за идентитетот преговори и договори нема да има

Денес во Брисел Премиерот Зоран Заев упати силна порака до нашите соседи Бугарија, но и останатите земји од Европската унија. Заев придружуван од заменик-претседателот во Владата за европски прашања Никола Димитров, министерот за надворешни работи Бујар Османи и шефицата на Постојаната мисија на Северна Македонија во ЕУ Агнеза Руси-Поповска, денеска […]