ДВА ДЕНА НЕ ИСКОЧИЛ ОД ЦРКВА, КЛЕЧЕЛ, СЕ МОЛЕЛ И ПЛАЧЕЛ: Ова се најтешките моменти во животот на Владимир Путин!

admin22
loading...

Рускиот претседател Владимир Путин денес го слави својот 69 -ти роденден. По тој повод, се сеќаваме на моментите од неговиот живот што славниот Русин ги оцени како најтешки.


Кој е Владимир Путин? Политичари, новинари, политички научници и многу други бараа одговор на ова прашање веќе 16 години. Одговорот ни е понуден во бројни изјави, статии и прилози, книги и документарни филмови.

Поранешниот американски претседател Џорџ В. Буш беше првиот кој јавно се обиде да одговори на ова прашање на Ридот кај Крањ, на првиот самит со Владимир Путин, на 16 јуни 2001 година.

Loading...


„Го погледнав тој човек во очи, видов дека е во право и дека може да му се верува, ја почувствував неговата душа“, рече тој на тогашната прес -конференција.

Зошто луѓето му веруваат на Путин?

Дури и странските лидери, меѓу нив и оној што беше избран за претседател на Соединетите држави на сметка на програмата за надворешна политика, која се базираше на стравот од Путин и земјата што тој ја предводи. Се работи за неговите карактеристики поради кои огромното мнозинство од 140 милиони жители на Русија го поддржуваат и му веруваат.


Овие карактеристики ќе ги спротивставиме со оние карактеристики од кои медиумите ја плашат својата публика, а исто така ќе откриеме и некои непознати факти за рускиот претседател.

Во еден од бројните документарни филмови за него, се појавува изјава на извесна Оксана, која беше интервјуирана на улиците на рускиот град:

„Му верувам на Путин затоа што е искрен и принципиелен, затоа што е човек. Она што го дефинира Владимир Путин како човек е верата. Имено, тој е многу религиозен. Тој се осврнува на верата дури и во тешки моменти, приватни или национални. Се разбира, тој не беше таков за време на неговата служба во КГБ, и се врати на верата во 1990 -тите години. „Се врати“ затоа што беше крстен и израснат во верата во своето семејство.

Тој не се фали со својата вера, одговара на прашања за тоа дека не сака да зборува за тоа, дека ја чува својата вера за себе. Но, оние што беа внимателни не го пропуштија фактот дека, за разлика од неговиот претходник Борис Елцин и неговиот наследник, и повторно неговиот претходник Дмитриј Медведев, знаеше не само да се прекрсти, туку и да се моли.

Сегашниот патријарх на Руската православна црква, Кирил, тогашен митрополит, во 2007 година изјави дека не само што му верувам, туку и чувствувам дека Владимир Путин е верник.

Но, дотогаш се прошири приказната за состанокот на Јован Павле Втори и рускиот претседател на 5 ноември 2003 година во Ватикан.

Медиумите прикажаа видео од дочекот на гостинот кој беше пречекан од Папата на руски јазик, како и т.н. ватиканската икона на Казанската Богородица, најпочитуваната икона во Русија, која стоеше зад него на инсистирање на поглаварот на Римокатоличката црква. Подоцна, публиката со делегациите се одржа зад затворени врати, а потоа и другите присутни беа замолени да излезат.

Папата остана сам со рускиот лидер, медиумите објавија дека разговарале во четири очи. Всушност, тие најмногу се молеа, заедно, клекнаа пред иконата. Тие се молеа на руски јазик. Папата понекогаш заглавуваше околу текстот на молитвата, па Владимир Путин му помогна.

Ватиканската „Икона на Казанската Богородица“ всушност била создадена со прецртување на оригиналната икона, насликана по појавата на Богородица во Казан во 1579 година, и која била украдена и запалена во 1904 година. Преговорите за враќање на иконата „Ватикан“, која беше во Фатима до 1993 година, во татковината до историската средба во Ватикан, се водеа десет години, но без значителен напредок.

Помина помалку од половина година од средбата меѓу Путин и Јован Павле Втори, иконата е вратена на Руската православна црква.

Кога зборуваат за Путин, западните медиуми често го карактеризираат како студен и бесчувствителен човек. Медиумската реалност не е вистинска реалност и ние исто така можеме да ја потврдиме таа теза на примерот на рускиот лидер. Имено, тој по природа е далеку почувствителен и доживува тешки моменти, особено оние со трагичен епилог, емотивно многу силно.

Неговите соработници го сфатија ова по трагедијата во Беслан во Северна Осетија, каде што по тридневната за ложничка криза, предизвикана од нап адот на чеченските теро ристи на 1 септември 2004 година, во локално училиште, беа уб иени 314 заложници, од кои 186 беа деца.

Тој беше многу вознемирен од веста за крвопролевањето, потоа плачеше, тие долго време го смируваа, и пред да отпатува во Беслан во текот на ноќта, застана покрај црквата, се молеше и запали свеќа за поч инатите. Тој ги посети повредените во локалната болница, а потоа се сретна со раководството на републиката, го посети училиштето и при враќањето во Кремљ се обрати до нацијата.

Потоа отишол во црква, каде што останал речиси два дена во молитва.

Во филмот „Претседател“, што беше емитуван од државната телевизија РТР на 15 -годишнината од првата инаугурација на Путин, претседателот на Казахстан Нурсултан Назарбаев потсети како неговиот руски колега реагираше на веста за ракетниот напад на Грузија врз Јужна Осетија и Абхазија во октомври 2008 година, пред на Олимписките игри во Пекинг.

„Седевме во хотел во Пекинг. Му заѕвони мобилниот телефон. Застана и го промени изразот. Гласот трепереше, мислев дека нешто лошо се случило со некого од неговото семејство”, рекол тој.

Во истиот филм, Путин исто така призна дека неговите најтешки моменти како претседател биле нап адот врз Беслан и оној врз московскиот театар во Дубровник.

Тој веројатно ќе ја додаде на таа листа неодамнешната несреќа на рускиот патнички авион над Синај од ИДИЛ. Неговиот глас се тресеше кога, откако шефот на ФСБ го извести дека се пронајдени траги од експлозив на багажот и делови од остатоците од авионот, тој нареди блиски соработници пред камерата да започнат одмазда против Исламската држава.

Потоа, тој побара утеха и мир во црквата.

Како политичар, медиумите ни го покажуваат Путин како лидер кој на крајот сака да ја врати Русија во статус на суперсила, дури и преку територијална експанзија по секоја цена. Во исто време, го опишуваат како агресивен и немилосрден.

Русите го сметаат за решителен и упорен. Неодамна во Сочи, во својот говор пред членовите на меѓународниот политички клуб Валдаи, тој рече дека како тинејџер преживеал на улиците во Ленинград, бидејќи се држел до максимата „најважно е прво да се удри“. Во едно интервју, тој објасни зошто започнал да вежба џудо:

„Како дете, поминував време по училиште во дворот со пријателите. На 5-6 години сите бевме исти, но на 13-14 станавме поинакви. Само карактерот веќе не беше доволен за да го одржам моето водство и почнав да барам начини да ми помогнат да ја задржам својата позиција“.

Иако веќе не е интензивно вклучен во џудо, тој со задоволство учествува во неговата јавна промоција, вклучително и борење, секогаш истакнувајќи ја важноста на спортот.

„Тоа е многу важно за формирање карактер, фокус во постигнувањето на поставената цел, се што дава спортот“, посочува Путин.

Неговиот пријател, колега од КГБ и еден од неговите најблиски соработници, Сергеј Иванов (гласините ќе ги каже еден од фаворитите за идниот наследник), ја нарекува оваа ориентација тврдоглавост.

„Тој е многу тврдоглав. Го постигнува сето она што го замислува, додека прави огромен напор”, рече тој во филмот, восхитувајќи се на напредокот на Путин откако дојде на власт.

„Кога ќе успее, не ми е јасно, денот му е полн со обврски, има време само за себе во текот на ноќта“, додаде Иванов.

Притоа, Иванов размисли за се ново што го научил неговиот шеф, од англиски, преку лизгање и играње хокеј, до свирење пијано. Почна да учи англиски по сопствено инсистирање кога беше договорен самит за Брдо кај Крањ.

„Морам да го поздравам тој човек на англиски јазик“, им рече тој на своите соработници.

Не само што го поздрави претседателот Буш, туку го отвори самитот на Г8 во Санкт Петербург во 2006 година на англиски јазик. Неговите претседателски должности не му оставија премногу време да се дружи со пријателите, а оние со кои служеше во КГБ се состануваа секоја недела и играа хокеј.

Тие, исто така, основаа свој тим, Тигри. И тој никогаш не лизгаше. И секоја вечер после работа, тој одеше со својот личен тренер на мало лизгалиште во Ново Огорјево, местото близу Москва каде што живее, и тренираше таму.

Прво научи да стои на лизгалки, потоа да лизга, а потоа да игра хокеј. Денес, тој не само што игра со пријателите, туку учествува и на разни добротворни турнири, модни ревии … И светот беше шокиран во 2010 година, кога излезе на сцена на добротворна вечера, седна на пијано и пееше Блубери Хил.

Се разбира, тој вежбаше играње и пеење приватно, ноќе. Не е ни чудо што две лица од неговата околина се задолжени да бидат тој.

Loading...
Next Post

НА ОВИЕ ЗНАЦИ НЕКОЈ ИМ РАБОТИ ЗАД ГРБ ВО ОКТОМВРИ: Пазете се дури и од пријателите!

Овие три хороскопски знаци мора да ги следат дури и луѓето на кои инаку им веруваат! Пристигна октомври, а големиот месечен хороскоп предвидува разни настани на полето на љубовта, парите и успехот. Ќе има предизвици, како и датуми кои не се најсреќни, а ова се трите знаци на кои луѓето […]