ДВЕ ДЕЦА ВО ТЕШКА СОСТОЈБА, НАЈМАЛОТО ИМА 6 ГОДИНИ: Ова се најновите детали од автобуската несреќа во Бугарија!

admin22
loading...

Автобус со српски регистарски таблички, во кој имало деца, се превртел рано денеска во Бугарија

Дванаесет лица се повредени при превртување на автобус со српски регистарски таблички во Бугарија, според првичните информации, најмалото хоспитализирано дете има шест години.

Автобус со српски регистарски таблички, во кој имало деца, се превртел рано денеска во Бугарија. Засега не се знае под кои точни околности дошло до несреќата, а според бугарските медиуми најмалото хоспитализирано дете има шест години, а најстарото 17 години.

Loading...

„Од примените деца, четири се испратени на скенирање. Еден од постарите повредени има сериозна повреда на ногата и најверојатно ќе бара ампутација“, потврди за бугарскиот портал НОВА директорот на Универзитетската болница во Стара Загора, проф.Јовчо Јовчев.

Две деца се во тешка состојба по автобуска несреќа што се случи во Бугарија кога се преврте автобус со шабац регистерски таблички, соопшти бугарски функционер.

– Причините за несреќата дополнително ќе се утврдуваат, засега имаме многу малку информации. Она што го знаеме е дека двете деца се во тешка здравствена состојба – изјави за БТВ Сијка Милева, главен портпарол на Обвинителството.

Меѓу повредените е и возачот на автобусот. Во возилото имало речиси 50 луѓе. Според првите податоци, според списокот, во него биле регистрирани 48 патници.

Автобус регистриран во Шабац со 48 деца, српски државјани, имал сообраќајна несреќа во Бугарија, на автопатот Тракија, а како што изјави за Телеграф.рс Миломир Јевтиќ, компанија за транспорт на камиони и сопственик на компанија за изнајмување автобуси, за среќа нема жртви. во оваа сообраќајка, ниту пак потешко повредени.

Тој за Телеграф вели дека единствено што знае е дека децата се враќале од фолклорот во Бугарија.

Несреќата се случила на 216 километри во правец на Софија, кај Стара Загора, а сите патници се државјани на Србија. Да потсетиме, автобусот превезувал 48 деца од Србија. Засега не се знае под кои точни околности се случила несреќата.

Според заменик главниот секретар на бугарското Министерство за внатрешни работи, Станимир Станев, 46 патници биле префрлени во болницата во Стара Загора, а само тројца патници немале никакви повреди.

Сообраќајот на овој дел од автопатот е ограничен за да се обезбеди зелен коридор за транспорт на повредените до болницата во Стара Загора.

На местото на настанот пристигнале 5 полициски и 5 екипи на противпожарната служба, како и Итната помош, а многу патнички возачи застанале и помогнале да се извлечат повредените лица и децата од автобусот. Меѓу повредените е и возачот на автобусот.

Причините за сообраќајната несреќа засега се непознати, но според бугарскиот министер за внатрешни работи, причина за несреќата била грешката на српскиот возач, кој бил деконцентриран и изгубил контрола над автобусот. Нема надворешни пречки, ниту на патот, ниту во сообраќајната сигнализацијa.

Loading...
Next Post

Патник ВИНОВЕН за несреќата? Познато е КАКО дошло до несреќата во која учествувал српски автобус во Бугарија

Според различни извори има многу повредени. Автобусот се превртел во ендек. Како што дознава Курир, автобусите превезувале членови на Фолклорниот ансамбл од Батајница. Се враќале од Сончев Брег и Несебар. На местото на настанот пристигнале две возила на брза помош, пожарна и неколку полициски возила. Според првите информации десет лица […]