Еве како денес изгледа ЦЕЦА МЕЦАТА, пејачот на бендот чија песна АПСОЛУТНО СИТЕ ја знаат! ФОТО

admin22
loading...

Песната на бугарскиот оркестар, создадена далечната 2014 година, изминатите денови експлодираше на социјалните мрежи, особено на Тик Ток и ги полуде сите.

Милиони видеа кои прикажуваат различни ситуации на најпопуларната мрежа беа снимени со оваа песна која свири во позадина, а делот споменат на почетокот на овој текст стана малтешка изрека која можете да ја слушнете насекаде, во секое време од денот.

„На китарата Васко Жабата, тој ште пее мили гости само за вас“! Ако овој стих сте го слушнале деновиве и не ви излегува од главата, верувајте не сте сами. Вие сте само еден од милионите „жртви“ на целиот Балкан, кои се заразени деновиве од виралниот хит „Комбајна-вршачка“ на бугарскиот ромски „Оркестар Камчија“.

Loading...

Хитот „Комбајна-вршачка“ е снимен, односно поставен на Јутјуб, уште во 2014 година, и од тогаш има повеќе од 3,3 милиони прегледи, само на оваа мрежа. Сепак, во „регионален“ поход тргна неодамна, откако по илинденските празници некои македонски блогери го искористија како монтажа за снимките со македонски политичари на празникот. Освен Македонците, по рефрените за „Васко жабата“ и „Цеца мецата“ „полудеа“ и на просторите на поранешна Југославија.

Иако текстот е банален, мелодијата е потполно заразна, и „влегува во уво“ на слушателите.

На социјалните мрежи Фејсбук, Твитер, Тик-ток, освен оригиналот, постојано се споделуваат и верзии со поинакви видео содржини, фотографии или „мемиња“, што повлекува најразлични коментари од слушателите.

Занесени од мелодијата и текстот, корисниците на социјалните мрежи се обидуваат да ја откријат оваа песна.

Се испостави дека се работи за оркестарот на Камчија и дека песната, ако му се верува на преведувачот, се вика „Комбини млачка“ и дека зборува за работа на нива, цигански песни и секако за Васко Жабата.

– На гитарата на Васко Жабата, на микрофонот на Цеца Мецата, драги гости ќе ја свират таа песна само за тебе – тоа е реплика која штом ја чуеш, едноставно нема да ти падне од глава.

Еден од главните протагонисти е насмеан пејач, кој изговара популарни зборови за Васко Жабата, лик кој наводно свири на гитара. И додека на гитаристот Васкo, за кого сè уште не се знае дали навистина е човекот кој свири или свиреше на овој инструмент во оркестарот или само лик од песната, не може да се следи, пејачот на бендот е сè уште активен, а судејќи по сликите на Фејсбук, тој свири хармоника во овој оркестар.

Како што можете да видите, бендот се уште е активен и пее на свадби и забави.

Сепак, главната мистерија за тоа кој и дали навистина постои познатиот Васко Жабата се уште не е решена.

Борис Иванов, клавијатуристот на бендот, вели дека е свесен за популарноста што нивната песна ја стекнала во Србија.

– Да, знам дека песната стана многу популарна. Планираме и повторно да го снимаме во нов аранжман – изјави тој за „Курир“.

За феноменот „Васка Жабата“ за N1 зборуваше Петар Јањатовиќ, новинар и музички критичар.

Јањатовиќ вели дека тоа се таканаречените „песни на будалите – хумористични, лежерни, површни и влегуваат во уши со неверојатна брзина“.

– Заради интернетот се појавуваат такви песни, некое време се хит, а потоа се забораваат и потоа стигнуваат некои други – вели Јањатовиќ.

Посочува дека се работи за „певлива песна“.

– Второ, морам да признаам, бугарскиот јазик ни е смешен, потоа има и комичен ефект, видеото е комично, има некои асоцијации со одредени глаголи, па и тоа е забавно – вели Јањатовиќ.

Loading...
Next Post

ДА СЕПАК ТИЕ ПОСТОЈАТ: Овие четири знаци од Зодијакот имаат АНГЕЛСКА душа!

Често се вели дека ништо на светот не е толку чисто и неизвалкано како детското срце. Како што растат и созреваат луѓето, тие зад себе ја оставаат детската невиност и љубопитност што ги прави исклучително добронамерни суштества. Сепак, постојат некои ѕвездени знаци кои успеваат да го задржат овој квалитет во […]