Еве како реагираше Маја Сопта по веста дека е пронајден Матеј Периш ФОТО

admin22
loading...

Телото на 27-годишниот Матеј Периш утре ќе биде испратено од црквата Св. Анте во Белград за Сплит, каде што ќе биде погребан, соопшти денеска белградската надбискупија.

Таткото на момчето кое исчезна на 30 декември, Ненад Периш за медиумите изјавил дека конечно си го враќа својот син дома, во неговиот Сплит.

„Човек кој губи некого, како што јас го изгубив Матеј, има само една желба – да му биде се поблизу и поблизу. Тоа ќе се случи еден ден, јас не знам кога, но ќе се случи. Ние мора да продолжиме да живееме овде на земјата сѐ до нашата нова средба.

Ништо не може да го подготви човек на ваква вест. Денешниот ден беше најлошиот во мојот живот. Сега си го враќам мојот син дома, во неговиот Сплит“, изјавил Ненад Периш за „Слободна Далмација“.

ДНК анализата потврди дека младиот човек чие тело вчера беше пронајдено во Дунав е Матеј Периш. Обдукцијата покажа дека причината за смртта е давење, а ќе се прави и токсиколошка анализа, но овие резултати се очекуваат за неколку недели.

Маја Шопта од Сплит, последната личност со која Матеј Периш (27) комуницирал ноќта на неговото исчезнување, на својот профил на социјалните мрежи покажа дека тагува по својот другар.

Сопта го остави целиот Фејсбук профил во мрак и на тој начин изрази жалење за Матеј по потврдата дека неговото тело е пронајдено кај Ада Хуја и дека потрагата е официјално завршена.

Комуникацијата меѓу Матеј и Маја ноќта меѓу 30 и 31 декември крена голема прашина во јавноста. Сопта негираше дека имала контакт со Периш ноќта кога тој исчезнал и тврдеше дека и се јавил, но дека не можела да одговори и дека воопшто не знаела дека тој дошол во Белград со неговите пријатели.

На многумина им беше сомнителна нејзината реакција кога даде интервју за српските медиуми. Маја потоа негираше дека Матеј се обидувал да стапи во контакт со неа за да набави нар котици за своето друштво.

– Тој е златен тип. Никој не може да работи или да учи и притоа да спортува. Ниту јас не би можела да користам апсолутно ништо – изјавила Маја во интервју и негираше дека нејзина сограѓанка сакала да стапи во контакт со неа поради др ога.

Да потсетиме, Матеј Периш исчезна на последниот ден од минатата година, а неговото тело беше пронајдено вчера на Ада Хуја по речиси пет месеци.

Потрагата завршила кога во средата околу 9.30 часот било извлечено телото на удавениот кај Ада Хуја, кога веднаш се посомневале дека се работи за Матеј Периш. Телото како плутало по водата го забележале морнари кои повикале полиција.

Погребот на Матеј Периш ќе се одржи утре во црквата Свети Антониј во Белград, а потоа ќе биде префрлен во Сплит, каде според неговиот татко, Матеј ќе биде погребан во кругот на најблиското семејство.

Loading...
Next Post

НАЈНОВО ИСПЛИВА ДОСЕГА НЕПОЗНАТ ДЕТАЛ ОД КОБНАТА НОЌ: ОТКРИЕНО е кој проблем го имал Матеј Периш и тука не е крајот!

– Сите се прашуваат дали на Матеј му се слошило, дали некој му истурил нешто во пијалокот, бидејќи никогаш не конзумирал нар котици. Кобната ноќ Матеј исчезнал во „Готик“ 15 минути, па се вратил. Слушнав дека таа вечер запознал девојка и другарите кои биле со него мислеле дека цело време […]