Eве од што починал Матеј Периш!

admin22
loading...

И таткото на Матеј Периш, Ненад Периш, потврди дека српската полиција го известила дека во Дунав кај Ада Хуја е пронајдено тело на млад човек, што според описот и гардеробата одговара на неговиот син.

Според првите неофицијални информации, ДНК анализата потврдила дека телото на Матеј Периш е пронајдено во Дунав кај Ада Хуја. Телото го пронашол капетанот на бродот Милован Зеленовиќ вчера во 9 часот и 10 минути.

ДНК е направена по налог на Вишото јавно обвинителство во Белград, дознаваат белградските медиуми.

Телото на младиот човек го пронашол капетанот на бродот Милован Зеленовиќ.

– Шетавме по палубата и видовме како водата го носи телото. Ветерот го донесе, пливаше низводно по Дунав. Околу 9 часот, во десет и пол пристигнала полиција. Телото било во фаза на распаѓање, дечко кој одел до него проверил на интернет и видел дека е облечен исто како Матеј Периш. Имаше една бела патика и црна маица. Кога ќе се удави човек, се превртува наопаку – рече Зеленовиќ.

– Младиот човек носи фармерки, едната патика со буквата V на неа, а тоа се патиките на Матеј Периш. Кога го најдов телото, се чинеше дека останало во вода долго време.

На Сава е пронајдена уште една патика по неговото исчезнување. Нивото на водата било висок, бидејќи дувал ветер, па тука го нанело телото. Се јавив во полиција во 9 и 10. Дадов изјава во полиција – изјави капетанот Зеленовиќ.

И таткото на Матеј Периш, Ненад Периш, потврди дека српската полиција го известила дека во Дунав кај Ада Хуја е пронајдено тело на млад човек, што според описот и гардеробата одговара на неговиот син.

– За жал, изгледа дека истрагата е при крај, колку и да беше тешка… Верувам дека тука не е крајот и дека јас и тој ќе се сретнеме во иднина… Матеј ја заврши својата приказна на ова земја – изјави Ненад во интервјуто, таткото на Матеј Периш, кој исчезна ноќта меѓу 30 и 31 декември, а чие тело се сомнева дека е пронајдено вчера на брегот на Дунав на Ада Хуја.

Според првите информации по обдукцијата, причина за смртта е давење.

Потсетуваме, Ненад Периш, таткото на Матеј, мора да дојде во Институтот за судска медицина во Белград, каде што треба да извади умреница и извод за смрт, како и сите други документи.

Во сето ова, целата постапка минува низ полицијата, која прво треба да потврди дека е Матеј Периш, поточно, да го идентификува телото.

Да потсетиме, според првите неофицијални информации ДНК анализата потврдила дека телото на Матеј Периш е пронајдено во Дунав кај Ада Хуја. Телото го пронашол капетанот на бродот Милован Зеленовиќ вчера во 9 часот и 10 минути.

ДНК е направена по налог на Вишото јавно обвинителство во Белград, дознаваат белградските медиуми.

Телото на младиот човек го пронашол капетанот на бродот Милован Зеленовиќ.

Потсетуваме, на десниот брег на Дунав спроти ресторанот „Империум“ вчера морнари го забележале телото и повикале речна полиција, а постои сомневање дека е сичезнатиот Матеј Периш (28).

Телото во фаза на распаѓање било пронајдено кај Ада Хуја, а пронајдениот маж бил облечен во фармерки, маица со апликација и бела патика, која одговара на гардеробата што ја носел Матеј Периш од Сплит ноќта на неговото исчезнување како и часовник на неговата рака.

Екипата на порталот Еспресо била на лице место, а во разговор со капитенот Милован Зеленовиќ, кој вчера го видел телото и пријавил во полиција, ги дознавме деталите.

Тој напомена дека случаен минувач преку интернет ги погледнал информациите за случајот со исчезнатиот Периш, а потоа од тоа дознале детал што може да укаже дека се работи за Периш.

– Еден дечко погледна во Гугл и дознавме дека едната патика е пронајдена на Сава и рече дека може да е Матеј бидејќи белата патика што сега беше на него ја има буквата V и таа информација се совпаѓа, изјави вчера капитенот за Еспресо.

Тој забележува и дека пронајденото тело се засукалао на брегот.

– Се чувствуваше силна миризба на 50 метри. Се надевам дека барем на родителите ќе им биде полесно да ја дознаат вистината. Беше лудо само да се влезе во Сава во тоа време, немаше шанса некој да плива, објасни капетанот.

Loading...
Next Post

OГРОМНА ТАГА Познатата актерка пoчина на 37 години!

Во последната објава на Инстаграм, која се појави на 8 мај, можеме да ги видиме нејзините слики во многу лоша состојба. Актерката Марни Шуленбург, почина на 37-годишна возраст, по двегодишна борба со ракот. Телевизиската ѕвезда почина во болницата, во Њу Џерси, од рак на дојка, кој бил во четврта фаза. […]