Филипче: Од „Систина“ јасно ми кажа дека нема да ги намалат цените, а Жан Митрев изрази спремност

admin22

Државата нема формално-правен механизам да им наложи на приватните болници да ги намалат цените, рече во одговор на новинарско прашање министерот за здравство, Венко Филипче.

Како што кажа тој, со директорите на три клиники веќе е разговарано, но само од една добил одговор дека ќе се обидат да извршат намалување на цената за одреден процент.

„Иако апелирав тоа да се направи заради тоа што е криза и пандемија, доктор Жан Митрев изрази спремност и рече дека денеска ќе потврди дали ќе ги намали цените за одреден процент, а од Систина јасно ми кажаа дека тоа не можат да го направат заради тоа што немале економска логика, истакна Филипче.

Loading...
Next Post

Трајковски: Вашите грешки и неспособност се платени со 4.000 официјално и барем 4000 неофицијално починати

Професорот по теоретска механика, Дејан Трајковски објави нова анализа на својот Фејсбук профил во која смета дека рестриктивните мерки се презадоцнети. “Рестриктивните мерки, откако практично стигнавме на врвот на заразувањето и откако умреа толку многу луѓе, се типичен пример на презадоцнета, „по свадба тапани“ реакција. Всушност, со ова се признава […]