(ФОТО) ПРАВИТЕ ОГРОМНА ГРЕШКА: Кои производи не смеете да ги загревате во микробранова печка!

admin22
loading...

Микробранова печка е исклучително популарна и корисна домашна машина. Таа ја прави домашната задача многу полесна.

Но, се покажа дека има производи што, за ништо на светот, не треба да се затоплат во неа.

Еве некои од производите што микробрановите бранови можат да ги уништат:

Мајчино млеко

Кога жената го дои своето дете, таа не само што му дава на бебето совршено хранење за своето тело, туку и го зајакнува неговиот имунолошки систем.

Идеално, на секој оброк, мајката го става бебето на градите, но што ако младата мајка треба да оди некаде? Во овој случај, таа треба да остави млеко во шише за бебиња, а тоа не смее да се погрева во микробранова под никој случај.

Но, ако одлучите да го загреете мајчиното млеко, во никој случај не правете го тоа во микробранова печка. За да го направите ова, користете уреди за специјални намени. Можете исто така да го оставите шишето со млеко во топла вода (звучи малку старомодно), но не ставајте го шишето во микробранова печка.

Опасност е дека млекото може да се загрева нерамномерно и неговиот квалитет може да биде нарушен. Да, течноста сè уште ќе биде хранлива, но витамините, минералите и вредните соединенија во него ќе „исчезнат“ поради загревање на високи температури.

Големи парчиња месо или цела кокошка

Ако се одлучите да одмрзнете голема количина месо, па дури и цело пиле, тогаш немојте да го одмрзнувате во микробранова печка. Ако го сторите тоа, ќе откриете дека на месото ќе се формира чудна бела површина.

Покрај тоа, внатрешноста на месото нема да биде целосно затоплено и нејзината површина ќе почне да „врие“ во микробрановата печка.

Ваквото нерамномерно загревање ќе го расипе вкусот на месото, а покрај тоа, патогените микроби може да почнат да се развиваат во него, токму затоа што сте го загреале во микробранова печка.

Цели јајца

Ако сакате да зовриете јајца, направете го тоа на традиционален начин.

Бидете внимателни да не го ставате целото јајце во микробранова печка, бидејќи може да се појави спектакуларна „експлозија“. Ова е затоа што многу пареа се собира под лушпата од јајцето, што го провоцира овој феномен затоа што бара начин да „излезе“.

Бонус!

Патем, крајно е непожелно да се користат стари јадења во кои ќе се загрева храната во микробранова печка, бидејќи тие можат да се расипат, па дури и да се распаднат на парчиња.

Loading...
Next Post

Експерти: Ракавиците носат ризици, подобро да ги миете рацете

Британските експерти веруваат дека носењето нараквици не дека го намалува ризикот од инфекцијата со новиот коронавирус, туку го зголемува, објави весникот Мирор. Според нив, посоодветна опција е честото миење на рацете со сапун и вода. Иако нараквиците ги штитат рацете од контакт со капки кои содржат вирус, тие остануваат на […]