Игор Џамбазов се препороди – Ова е причината ФОТО

admin22
loading...

Загадувањето на воздухот, дивите депонии, климатските проблеми, но и чекорите што треба да ги преземеме за да ги ублажиме овие големи проблеми за човештвото, ќе бидат во фокусот на новото еколошко шоу „Агенда 21“ кое ќе се прикажува секоја сабота на телевизијата Телма.

Водители на „Агенда 21“ се познатите актери Весна Петрушевска и Игор Џамбазов, придружувани од младите актери Кристијан Ѓоргиев, Анастасија Митровска и Јована Миладинова.

Искусните водители на интересен и забавен начин ќе презентираат факти, ќе разменуваат мислења со своите млади колеги за најгорливите еколошки теми и заеднички ќе трагаат по најсоодветни решенија за ублажување на климатските промени, глобалното затоплување и уништувањето на природата од страна на човекот.

Идејата шоуто е да ги едуцира гледачите за актуелната состојба со животната средина во Македонија и за опасностите од глобалните климатски промени, како и да даде насоки за тоа што можеме сите заедно да направиме за повеќе да се грижиме за природата како индивидуи, но и од страна на институциите и компаниите.

„Направивме емисија која е налик на таканаречена “домашна седенка“ со поширокиот круг на семејството во која дискутираме, едуцираме, дебатираме и се забавуваме.

Секоја епизода од „Агенда 21“ е тематска. Во првата епизода темата е загадениот воздух и дивите депонии, истражувавме многу, собравме податоци од различни извори и излеговме на терен каде снимивме голем број диви депонии низ земјава.

Не постои суштество на планетата кое повеќе може да ја загади од човекот. И не треба да замижуваме пред тоа, туку да се занимаваме интензивно со оваа тема ако сакаме да имаме здрав живот и здрави генерации“, истакна Весна Петрушевска во гостувањето на Утринската програма на Телма.

Инаку, пред извесно време Илина Арсова го изненади Игор Џамбазов со видео повик од Еквадор, во Утринската програма на „Телма“. Додека новинарот Горан Петрески разговараше со Џамбазов во студиото на Телма, на екранот зад нив директно се вклучи Илина Арсова.

На Игор не му се веруваше што ја гледа својата сакана и извика браво за екипата која се сетила да го изненади на овој начин. „Добро утро, моја мала утехо. Срце мое“, ѝ рече Игор на Илина кога ја виде на екранот.

По гостувањето во утринската програма, Игор за Женски магазин рече дека кога ја видел Илина, бил во прединфарктна состојба. „Скоро еден месец не сме се виделе… далеку е точно 10.851 километри… изненадувањето беше… прединфарктна состојба… ќе ме земеше на душа Горан Петрески, изјави Џамбазов.

Илина во емисијата детално објасни за нејзината авантура во Еквадор. „Се наоѓам во Еквадор во Кито, на 3.300 метри надморска висина, во Јужна Америка, каде што дојдов за алпинистички тренинг и малку за таа моја висинска адреналиснска терапија што ми фалеше последниве година ипол, рече Илина.

– Интересно е тоа што се наоѓам на 3.000 метри, а врвовите се искачуваат до 6.000 метри, што значи дека ни овозможува пократок пристап до планините, додаде Илина и раскажа дека поради самата висина имала отежнато диш ење и сува каш лица“. Потоа, таа беше на уште многу места, а сега конечно се врати дома.

Илина објави стори на кое е со Џабмазов и со други нејзини блиски луѓе, а Игор на сликата е ептен насмеан и се гледа дека се препородил откако саканата која долго ја чекаше се вратила дома.

Тој на Инстаграм пред неколку дена објави нејзина слика како се качува на планина и напиша: Ши из каминг домче…ела ми си сонце…

Loading...
Next Post

ОВА СЕ СИМПТОМИТЕ НА МУТИРАНИОТ СОЈ „ОМИКРОН“! Чувството за вкус и мирис не се губат!

Најновата мутација на коронавирус, според покраинската влада во Хесен, „со многу голема веројатност“ веќе ја има и во Германија. И Чешка извести за еден сомнителен случај. Хесенскиот министер за социјала Каи Клозе денеска изјави дека кај патник кој ноќеска пристигнал од Јужна Африка на аеродромот во Франкфурт, пронајдени се повеќе […]