„ИМАШЕ МОЗОЧЕН УДАР, НЕМОЖЕШЕ ДА МЕ ПРЕПОЗНАЕ, А ПОТОА ГО ЗАПЕАВ ОВА“: Жељко Самарџиќ за најболните моменти во животот

admin22
loading...

Бидејќи корона вирусот не запира, општо е познато дека музичката индустрија може да биде најпогодена од оваа пандемија. На прашањето како се бори, Самарџиќ вели:

– Размислував за периодот кога годините ќе ми дозволуваат да пеам се помалку и помалку, тоа време се совпадна со пандемијата.

Јас сум пензионер од октомври, имам пензија која ми е доволна. Јас и мојата сопруга Маја немаме некои посебни желби. Живееме скромен живот, но достоен за сите кои живеат пристојно, што би сакал да им го посакам на сите. – истакна пејачот.

Корона вирусот не го заобиколи ниту неговото семејство.

– Се разболеа внуците, па ќерките и зетовите. Тие беа 14 дена во карантин и фала богу поминаа без посериозни проблеми. Маја и јас внимаваме малку повеќе и ни е добро. Правиме како што мораме. Голема тага е за оние кои засекогаш не напуштија – вели пејачот кој со години се бори со болест на тироидната жлезда.

– Сега сум добро, долго време го имам овој проблем со тироидната жлезда. Редовно пијам терапија и затоа се` е под контрола. Се трудам да живеам здрав живот, да бидам што повеќе на чист воздух, за да не ми го отежнува секојдневието.

Генерално се прилагодувам и на возраста и на времето во кое живееме. За жал, короната не ми оди во прилог – вели Жељко, кој деновиве има причина за славење бидејќи се ближи моментот кога ќе добие четврто внуче.

-Секогаш се надевав дека ќе дочекам најмладата, трета ќерка Миња, да ми даде внук. Пресреќен сум што ова, дај Боже, ќе се случи на почетокот на февруари. Таа носи девојче, па јас ќе имам две внуки и двајца внуци, поубаво нема. На концертот ќе гостува и Миња, која ќе пее придружни вокали.

Кога ја прашав дали и пречи стомакот кој веќе многу порасна, ми рече дека не ѝ пречи и дека е задоволство да се биде дел од тоа.-искрен е Жељко.

Пејачот Жељко Самарџиќ проговори за последната средба со болната мајка и сцена која никако не може да ја избрише.

Жељко Самарџиќ важи за еден од најдобрите пејачи на денешницата, а како што откри во емисијата „Реална цена“ на телевизија Курир, талентот за музика го наследил од својата мајка.

Двајцата имаа една посебна песна, обожаваа да ја пеат заедно, па дури и во последните денови од животот на мајка му ја пееше и никогаш нема да може да ја заборави таа сцена.

„Татко ми немаше слух, а мајка ми прекрасно пееше. Преку нејзината песна ги научив сите севдалинки“. Некад у даљини поглед ми се губи „… дури и ја испеав во нејзина чест на концерт. Тоа беше годината кога почина и тоа беше моја морална задача. Тешко ми беше да пеам, грлото ми се стегна“, откри пејачот.

Рече дека со таа песна растел од мал, па раскажа за ситуација од која течат солзи.

„Можеби тоа е дури и песна со која пораснав од мајка ми. Таа имаше мозочен удар и не беше свесна. Се сеќавам кога дојдов во Никшиќ да ја посетам и ја држев за рака и таа ми рече: „Господине, би ме покриле со ќебе”.

Кога и кажав дека сум јас, Жељко не ме препозна. Тогаш и ја испеав таа песна. Почнав, а таа наеднаш се освести. Беше толку болна и тажна разделба.

Секогаш тоа го паметам. Набргу потоа таа почина“, заклучил Жељко, а еве како тој и неговата сопруга уживаат во животот.

Loading...
Next Post

Февруари носи ГОЛЕМА среќа за овие четири знаци на Зодијакот!

Астролозите откриваат кои 4 хороскопски знаци ќе имаат најголема среќа! Февруари е месецот кој го означува крајот на зимата – ни ветува разни изненадувања, убави промени и енергија на изобилство. Во февруари ќе се појават два многу важни астролошки настани. Прво завршува ретроградниот тек на планетата, што е многу важно […]