ИСПЛИВА СТРАШНАТА ВИСТИНА ЗА ЗОРИЦА БРУНЦЛИК! Целиот Балкан е во ШОК!

admin22
loading...

По разводот на нејзините родители, пејачката живеела во голема сиромаштија и беда.

Легендата на фолк музиката, Зорица Брунцлик, во својата долга кариера имала безброј подеми и падови. Со музика се занимава речиси половина век, а никогаш не криела дека како дете живеела во сиромаштија и немаштија. Таа успеа да се извлече од сите тешкотии низ кои минуваше благодарение на нејзината храброст и истрајност.

– Мајка ми Златија беше дете од село, кое татко ми, тогаш убав и впечатлив човек, ja измами со вреќа бонбони. Имено, тој работел како управител на изградбата на Ибарскиот автопат, бидејќи на некој начин бил црната овца на неговото богато семејство, па таму му нашле работа како роден скитник.

Од друга страна, мајка ми беше од Враниќ, па ги чуваше овците токму таму, до автопатот, кога ја виде татко ми. И ги донел тие чоколадни пралини и ја „измамил“. Така сум родена. Се разбира, неговите беа против таа врска, но моите чичковци го посетија и буквално го принудија тато да се ожени со мајка ми, која веќе беше во благословена состојба.

Љубовната приказна на моите родители немаше ниту среќен почеток ниту среќен крај. Тие едноставно не беа еден за друг, поради што тато ја остави рано и тргна по својот пат. Не сакам многу да зборувам за татко ми, но мајка ми заслужи да биде спомната и моите деца не смеат да ја заборават.

Сите во куќата, па и Мирољуб, и се јавувавме на баба и се додека не почина прерано, на 51 година. Таа беше борец што ги однесе своите четири деца на прав пат, сметајќи дека се што и наметна животот мора да биде така – изјави еднаш за домашните медиуми Зорица Брунцлик.

По разводот на нејзините родители, пејачката живеела во голема сиромаштија и беда, а раскажала и како се снашла кога немала ни нови чевли.

-Денес мајка ми Златија, да беше жива, ќе се гордееше со постигнатото, но, за моја среќа, успеа да ја почувствува почитта што ја стекнавме од луѓето и промената на нашиот стандард. Јас сум пример како ништо во животот не може да се случи брзо и преку ноќ, но не треба да се губи надеж.

Имено, имав тројца браќа, јас и Љубивоје сме од исти родители, а потоа мајка ми роди уште двајца во друг брак. Сите живеевме заедно. Со свои очи можев да видам колку напорна работа прави во цигланата бидејќи ни го донесе својот појадок кој се состоеше од само четвртина леб и неколку паштети или парчиња месо.

Живеевме во голема сиромаштија бидејќи таа имаше слаба плата, па се случи едно јајце да го поделиме на четири дела. Една година мајка ми ми купи неколку поголеми чевли за да можам да ги носам неколку сезони. Ми беа големи како нови, а кога ми станаа точни, ѓонот се скина, па очувот мораше да ги врзе со жица.

Едноставно не беше на подобро. Спиевме на палети, сите четири деца, а сабајле се будевме влажни затоа што и овие најмалите ќе ни мочаат – опиша Зорица, која неколку месеци годишно минуваше со семејството на нејзиниот татко.

– Татко ми често ме носеше во своето богато семејство каде што живеев како бубрег во лој, ја носев најдобрата облека, ја јадев најубавата храна. Иако неговите поседуваа многу имот во Белград, јас го наследив само презимето.

Сè им беше одземено и не верувам дека можам да вратам нешто во мојот живот, што можеби ќе можат да го направат моите деца. Но, тогаш сите се обидоа да ми угодат, како единствено женско дете.

Со баба ми, мајка ми на татко ми, се возев во кочија облечена во бел фустан, до колена и со големи машнички во косата. Имав пет години и мислев дека не ми треба мајка ми толку многу како целиот тој луксуз во кој уживав.

Бев несреќна кога дознав дека ќе се вратам кај мајка ми така убаво облечена и ќе го најдам брат ми валкан и во шорцеви како си игра пред куќата. Затоа бев лута кога таа дојде по мене бидејќи знаев дека ме враќа во сиромаштија.

Се сеќавам како од таа златна кеса со слика на петел си направив чанта за инстант чорба и така си играв, бидејќи сите убави работи ќе ми останат кај тетка ми, бидејќи татко ми секогаш брзо ме враќаше кај мојата мајка.

Дури подоцна сфатив дека сака само да има корист затоа што ќе ја уценува мајка си да му ја даде платата за да ме врати кај неа. Инаку, неговите родители беа многу млади и инсистираа да не ги нарекувам баба и дедо, сакаа да ме посвојат, но мајка ми не ме даде – изјави еднаш Зорица Брунцлик.

Loading...
Next Post

Жена го дала синот (3) на посвојување: Седум години подоцна се распрашала за него, а потоа СЛЕДУВАЛ ШОК

Кога имала 17 години, Крис го родила синот Метју Животот на Крис Смит започнал со тешкотии. За време на нејзиното детство, таа отишла од едно во друго згрижувачко семејство. Била малтретирана и запоставена, па воопшто не е чудно што побегнала на само 14 години, пишува Нови Живот. Кога бегаш, животот […]