ЈЕЛЕНА ТОМАШЕВИЌ Е ВО ОЧАЈНА СОСТОЈБА: „Имам 35 години, а ТЕЛОТО МОЕ 75“ – ИСКРЕНО ПРОГОВОРИ ЗА БОЛЕСТА!

admin22
loading...

Томашевиќ тврди дека на почетокот имала нејасни симптоми, а потоа болки во зглобовите и мускулите

Јелена Томашевиќ проговори за автоимуната болест, со која се бори цела деценија.

Познатиот кошаркар Дејан Томашевиќ и неговата сопруга Јелена во емисијата РТС Ординација зборуваа за животот со автоимуна болест. Зборуваа за лупусот со кој Јелена живее со години, како и за сите предизвици низ кои ги водела болеста, но и за она што ги научила.

Loading...

Зборувајќи за својата болест, Јелена се присети на почетокот кога забележала одредени промени на зглобовите и тоа само еден месец по четвртото породување.

Томашевиќ тврди дека на почетокот имала нејасни симптоми, а потоа и болки во зглобовите и мускулите:

– Забележав еден месец по четвртото породување дека ми отече едниот прст, а следниот ден и другиот. Отидовме кај лекарите кои ги направија сите потребни тестови и открија дека имам лупус.

Тогаш првпат дознав дека постои болест под тоа име – вели Јелена и додава дека сето тоа се случило додека живееле во Шпанија. Малку подоцна Дејан потпишал договор во Грција, се преселиле во Атина и таму побарала второ мислење. За жал, дијагнозата беше потврдена.

– Докторот ми објасни дека и покрај тоа што имам 36 години, телото ми е 75 години. На моја штета открија дека заедно со лупус добив и пропратно заболување кое се вика ревматоиден артритис – вели Јелена и додава дека потоа пристигнувале во Белград на лекување.

Од друга страна, нејзиниот сопруг Дејан, познат кошаркар, тврди дека Јелена стоечки го издржала сознанието дека боледува од автоимуна болест.

„Ми обезбедија феноменален стар чичко од клубот. Тој буквално ми објасни дека без разлика што имам 36 години, моето тело е како да имам 75 години“, искрено изјави Јелена.

Открила дека има лупус и ревматоиден артритис. Стручна потврда за болеста добила во Белград, а во договор со сопругот Дејан почнала да се лекува, сподели таа за РТС Ординација.

Кога не можете да направите ништо со вашите раце, дури и да го прегрнете вашето бебе, тоа многу боли

Обично не се знае како ќе се развие лупус за време на болеста и затоа самата дијагноза обично не е пријатна. Кога дознале за дијагнозата на Јелена, Дејан се сеќава дека тоа бил многу стресен период во нивниот живот, бидејќи морале да се преселат во друга земја: „Ја менувавме средината, ја напуштавме Валенсија, одевме во Атина. Матија ни се роди и сега е уште едно бебе во нашиот дом“.

Искрено раскажа дека Јелена никогаш не се жалела на никакви здравствени проблеми, дури и да ги имала и дека тој секогаш бил во центарот на вниманието.

„Доаѓајќи во Атина за прв пат, се соочивме со нешто навистина ново, бидејќи јас бев тој што беше и е некако централна фигура – победував, ретко губев, се чувствував добро, понекогаш повреден и некако целиот наш ритам, семејството беше свртено кон мене.

Јелена првпат сега не можеше да преземе обврски. Едноставно не беше способна бидејќи скоро секој ден имаше температура, како што и се случуваше, особено на почетокот. Мислам дека повеќе од шест месеци беше со треска, со страшни болки, и прв пат бевме во ваква ситуација, но нејзиниот најголем квалитет е што и покрај сите проблеми што ги има, не ни дозволи да го почувствуваме тоа во ниту еден момент“, рече искрено Дејан.

Тој доде дека во тешките моменти таа навистина се трудела да се отстрани од семејството и да заплаче, но во секој случај се трудела да ги скрие своите маки од семејството.

Јелена опиша дека на почетокот температурата и треската биле постојано присутни, дека почнале да се појавуваат постепено и отоци.

„Прво, почна мојата температура и почнаа отоците, и тие се следеа еден со друг. Тоа многу боли. Прво еден дел од раката ви отекува, на пр. зглобот, а тоа е ужасно, стегнато, почнува да поцрвенува, раката не може да се движи во ниедна насока“, изјави Јелена.

Рече и дека се потребни пет до седум дена за отокот малку да се смири и да ја подобри ситуацијата толку што ќе може барем нешто да направи. Таа објасни колку е тешка таа ситуација во која не може да си помогнете.

„Кога велиме дека не можеме ништо со раце, тоа значи дека не можеме да се измиеме, не можеме да се облечеме, не можеме сами да одиме во тоалет, а да не зборуваме кога имате едномесечно бебе кое би сакале да го соблечете, да го гушкате, да си играте со него. И тогаш станува многу поболно. Тогаш веќе не боли телото, потоа боли умот и духот, најмногу душата“, искрено изјави Јелена.

Освен терапија и духовен развој, Јелена откри дека направила една огромна промена за своето здравје – станала комплетен веган, односно од менито ја исфрлила секоја храна од животинско потекло. И Дејан ја следи во новиот начин на исхрана, па сега заедно не јадат јајца, млеко и месо, освен рибата во која уживаат.

„Тешко ми беше, можеби првите три дена, а не потоа. После тоа, телото беше толку полно што сега од оваа далечина немам проблем. Сиве овие години нормално им подготвувам храна на децата и немам проблем што јадат другите“, вели таа и додава дека и Дејан престанал да јаде месо, па така живеат веќе 12 години.

Иако во јавноста постои идеја дека спортистите мора да јадат месо, славниот кошаркар ја разбива оваа заблуда и тврди дека во последната играчка сезона престанал да јаде месо, а додека играл се чувствувал феноменално.

„Секако, тоа треба да биде слободна одлука и треба да ви се допадне. Сигурен сум дека ќе го прекинев ако не ми се допаднеше. Се чувствуваме фантастично. Нашите деца јадат се‘, но ние многу внимаваме и секогаш ќе се трудиме да го одржуваме здраво нашето тело“, вели Дејан.

– Можеме да го промениме светот ако ние самите се менуваме, бидејќи не постои друг начин како да го промениме тоа. Значи, менувајќи се себеси, го менуваме светот околу нас“, истакна Јелена Томашевиќ за истрајноста во борбата против тешката болест

Loading...
Next Post

ОГРОМНА Тага! Почина познатата актерка, ја загуби битката со pакот!

Неодамна и беа дијагностицирани четири нови тумори Холивудската актерка Робин Григс, позната по улогите во филмовите „Another World“ и „One Life“, почина во саботата на 49-годишна возраст. Веста за нејзиното заминување беше објавена вчера на нејзината Фејсбук страница. Робин имаше здравствени проблеми, се бореше со рак на грлото на матката, […]