Јордан Митев: Им благодарам на оние кои сакаа да ме сопнат, ме направија многу посилен!

admin22
loading...

Јордан Митев, еден од најспешните пејачи кај нас и во дијаспората е одличен пејач и сестрат музичар, и секако одличен соговорник, кога се во прашање ТВ емисиите и неговите гостувања во медиумите.

-Па, имам неколку навистина успешни песни. Некои песни созреваат брзо и стануваат слушани во моментот на нивото издавање. На некои пак им треба време и прав момент.

Некогаш тој прав момент песната може го чека со години, како што е примерот со песната Ај што мерак имам бабо која е стара радовишка песна.

Loading...

Оваа песна од секогаш се пеела во радовишкиот регион, но кога јас ја обработив песната доби друга диманзија. Тоа не е пример само со таа песна, има многу песни што оживуваат дури по 10, 20, 30 па и повеќе години од нивното создавање. Зошто е тоа така, немам точен одговор.

Едноставно некогаш коцките се местат, а некогаш не, колку и да е песната добра. Нема дефиниција за хит. Понекогаш тоа е и среќа затоа што ете така треба да биде.

Популарниот фолк пејач Јордан Митев го најави својот голем солистички концерт, кој ќе се одржи на 20-ти јули, на Ракометното игралиште во Битола.

За ,,Фокус” раскажува дека се подготвува за настанот, на кој ќе ги испее своите хитови кои ги создавал за време на 17-годишната музичка кариера, појаснува дека дал голем дел од себе за сето ова време откако влегол во музичките води, а не крие и дека многумина се обиделе да му стават сопка на патот кон успехот.

-На 20-ти јули закажав концерт во Битола. Организатор на концертот е добро познатиот, посебно за битолско-пелагонискиот регион, менаџерот Благоја Стојановски – Пикси. Всушност тој е еден од ретките во Македонија којшто работи со нашата каква-таква естрада.

Крајот на јули е период од годината кога луѓето се на годишни одмори, летото е во полн ек и мислам дека е добар период за добар концерт.

Луѓето најчесто ме слушаат и гледаат по приватни прослави, и еден мал ден на настани од отворен карактер, така да еве ова е прилика да секој што сака добра музика и забава да може да присуствува. Јас за тоа ќе се погрижам најдобро што можам!

Верувам дека ќе направам незаборавен концерт, и тоа на мое големо задоволство со моја авторска музика која ја создавав во изминатите 17 години од мојата професионална музичка кариера-раскажува музичарот.

Додава дека во изминатите речиси две децении, се соочил со многу предизвици. Не му било лесно секогаш да биде помеѓу врвот, кога се фолк музичарите во прашање, бидејќи е еден од најбараните на настапи во дијаспората, а љубовта кон песната секогаш го водела напред.

Не крие дека имал позитивни, но и негативни искуства, а за оние кои намерно се обиделе да му прават сопки на патот кон успехот, вели дека им е искрено благодарен, бидејќи му дале дополнителна мотивација и го направиле посилен.

-Кои се моите искуства на естрадата? Па, сум имал секакви, како и во секоја работа, да се биде професионален и некаде меѓу врвот не е лесно. Тоа бара голем влог, кога кажувам влог не мислам само на финансиски, туку да се даде голем дел од себе.

Сепак, и покрај се што до сега сме зборувале негативно, доколку си професионален во работата од музика се живее. Зависи и со кого се споредувате, сепак сите ние живееме и сме од Македонија и за било која работа нашите капацитети се прилично мали.

За многуте негативни искуства не би сакал да зборувам, јас сум задоволен од каде и до каде стигнав. Се останато нека остане позади мене. Впрочем на многу луѓе треба да и се заблагодарам бидејќи индиректно со својата желба и потреба да ме сопнат, ме направија многу по силен.

Имало и такви моменти на откажување, но секогаш имаше голема причина да останам на патот кој го одам- изјави Митев за Фокус.

Loading...
Next Post

Блaзе вас ако сте еден од овие ТРИ знаци на Зодијакот – ЈУНИ носи многу пари

Астролозите предвидуваат дека за трите знаци на хороскопот ќе стигне неверојатна сума пари со која ќе можат да си купат што сакаат Бик Како што завршува мај и влегувате во јуни, ќе добиете голем и неочекуван прилив на пари. Најверојатно ќе можете да платите за некоја неплатена работа или да […]