ЈОВАН ИСКРЕНО ЗА СВОЈАТА СВАДБА: Тој ден ме изневери со другар, и после што го направи со поклоните…

admin22
loading...

Јован С. од Зрењанин ја запроси својата девојка Санела, па по некое време тие одлучија да стапнат на „лудioт камен“. Сепак, не помина се како што замислуваше. Тој одлучи да каже што точно се случило на денот на венчавката.

Ова е исповедта на Јован С. од Зрењанин, која ви ја пренесуваме во целост:

„Ја запознав Санела кога имав 30 години, таа имаше 25. Ја завршив со школувањето и, не дај Боже, требаше да станам свештеник. Како што налага животот, време беше и за венчавката. Се знаевме можеби една година, за тоа време не живеевме заедно и бевме добро.

Беше малку флертувачка така, но ми се допадна, флертуваше со мене и со сите, но имав впечаток дека се ќе се смени во моментот кога ќе се венчаме. Ми се чинеше дека го пропушти тој семеен мир да го почувствува.

Свадбата се случи, се разбира. Ги повикавме сите роднини, нејзините роднини, мои. Имавме мал инцидент пред свадбата, но сето тоа помина брзо.

Таа малку се пожали на фактот дека воопшто правевме свадба, целосно лудо, се беше веќе договорено. И таа се согласи на се од самиот почеток. Не знам што сакаше. Не знам дали ме сакаше.

Бебето беше на пат, а венчавката беше во полн ек. На пладне рековме да, имавме и прекрасна венчавка во црквата.

Со Божја помош, времето ни служеше, навистина се беше како што Господ заповеда. Како што луѓето се опијанија и се радуваа, така и таа исчезна.

Отидов да ја барам поради тортата, таа не беше таму. Мислев дека се слика со некого. Сепак, ништо. Во тоалетот – не. Го прашувам кумот каде исчезна, збунет е, ми вели дека нема идеја, некаде е.

Потоа излегов пред ресторанот. Ја нема. Одам зад, таму, колку што знам, можеби таа тајно пуши, затоа што ја бранам поради бременоста. И таму, во еден паркиран автомобил, видов, колку што е стаклото, како се движи бел материјал.

Се приближив, а таа, таа … Се бакнуваше со својот пријател. Не го познавам добро, таа рече дека треба да го поканиме на свадба …

Отпрвин не можев да им верувам на очите. Се приближив да проверам дали гледам добро. Добро гледам, венчаницата е нешто што се движи.

Тој беше првиот што ме забележа. Тој се замрзна. И тогаш таа се сврте. Ме погледна, па почна да плаче. Јас само стоев. Излезе од автомобилот, ја прашав што прави… и таа, ништо, ништо не рече, само влезе.

Време беше за тортата, влегов, но знаев дека треба да побарам развод.

Таа постојано гледаше што добиваме од подарокот како ништо да не се случило.Кажав пред сите, реков дека сакам развод и ја оставив кај него, по нејзин избор.

Нашата ќерка денес има 7 години, мајка и ја полни главата како да сум вака. И вистинската вистина е ова “

Loading...
Next Post

Климатолозите со црни предвидувања за Балканот: Не очекуваат уште пожестоки пожари

Кога температурата на воздухот е над 35 степени повеќе од 5 дена, без врнежи и сува вегетација, малку треба за да отпочне пожар и тој брзо да се шири. Особено ако ваквата ситуација се искомбинира со топол бран и појава на слаб ветер, вели Ивица Милевски, професор на Институтот по […]