Ќе ве расплаче: Таткото на Матеј Периш за последениот разговор со синот

admin22
loading...

Веста дека Матеј Периш (28) исчезнал ноќта помеѓу 30 и 31 декември минатата година, му ја кажале пријателите на неговиот татко. Ненад многупати разговарал со нив, но до ден денес не дознал зошто Матеј ги оставил и го напуштил клубот „Готик“.

Минатата недела Периш им ја соопшти веста од која сите се плашеа – Матеј е пронајден мр тов во Дунав.

– Тие се млади и добри момци. Моментално се многу лошо поради се што се случи. Замислете, од почетокот на годината изгубија двајца пријатели. Пред мојот Матеј, нивниот пријател го загуби животот во сообр аќајка.

Ја чувствувам нивната болка. Вчера разговаравме за мојот син, за тоа што сакаше, каков беше …

Не ги земајте здраво за готово ако ги видите како се смеат за неколку години. Тие се млади и мора да живеат. Сакам да имаат деца и да бидат добри луѓе. Да бидам горд на нив како што сум горд на мојот Матеј – вели Ненад Периш.

Пријателите на Матеј Периш, кои биле со него во градот кога исчезнал, вчера организирале проштална забава во Сплит.

Насобраните на бродовите запалија факели и во градот одекна громогласен аплауз, а потоа и заедничка молитва.

– Ви благодарам на сите, покажавте големо срце. Ваквата поддршка го прави човекот маж – изјави Ненад Периш.

Таткото на повредениот млад човек изјави дека вчера го погребал својот син во кругот на семејството и пријателите.

– Грдо е да се каже дека сум среќен, но јас сум затоа што го најдов синот. Неговото срце престана да чука во Белград. Знам каде е гробот на мојот син и секогаш можам да одам кај него и да се молам за рајскиот живот на Матеј – вели Ненад Периш.

Ненад Периш, таткото на Матеј, им откри на медиумите дека последен пат се слушнал со синот на 30 декември во 17 часот и дека не забележал ништо необично во текот на разговорот.

„Ништо не укажуваше дека ќе се случи ова што се случи. Го сакаше животот, беше скипер на брод, имаше девојка во Сплит“, открива тoj.

Loading...
Next Post

Ѓорѓе Давид дојде на роденденот на Анастасија и ја ПОНИЖИ ЦЕЦА!

Салати, пити, разни видови месо и тестенини, со посебна слатка трпеза на која ќе се служат колачи, се само дел од спектаклот што Анастасија Ражнатовиќ го приреди за својата роденденска прослава. Според „Курир“, 24-годишната пејачка за храна издвоила две илјади евра, а целиот роденден ќе ја чини дури десет. Анастасија […]