КОЈА Е ТАА: Само една доза вакцина за оние кои прележале ковид

admin22

Луѓето на кои им е потврдено дека имаат дијагностициран Ковид-19, ќе добијат само една доза вакцина за коронавирус шест месеци по надминувањето на болеста, според новите упатства издадени денес од советодавен комитет за имунизација.

Инструкциите се издадени на центрите за вакцинација веднаш откако седум европски земји одлучија да го сторат тоа.

Одлуката е мотивирана од желбата практично да се користи ограниченото снабдување со вакцини, бидејќи сè уште нема доволно дози за сите жители, но и од фактот дека потврдена инфекција дава барем одреден степен на имунитет.

Инаку, генералниот директор на Светската здравствена организација (СЗО), Тедрос Адана Гебрејезус, на состанокот со рускиот заменик министер за надворешни работи Сергеј Вершинин, го потврди интересот на СЗО за широко распространета употреба на руската вакцина „Спутник В“.

Руското Министерство за надворешни работи објави дека Тедрос го пофали „значајниот придонес на Русија во мултилатералната соработка под покровителство на СЗО, вклучително и глобалните напори во борбата против пандемијата Ковид-19, пренесува ТАС С.

Организацијата е заинтересирана за широко распространета употреба на руската вакцина „Спутник В“ и други лекови за спречување на инфекции со коронавирус за да им помогне на земјите во неволја, вклучително и меѓународни механизми, се вели во денешното соопштение на руското Министерство за надворешни работи.

Loading...
Next Post

Се смрзнав кога почнаа да ги отвораат пликоата: Драгана била кума и ставила само 20 евра во пликото

Свадбата е најубавиот ден за младоженците кој останува врежан во нивното сеќавање до крајот на животот. Секако на овој ден сите очи се вперени кон младоженецот и невестата кои уживаат во главната улога и ништо друго не е важно за нив во тој момент, освен нивната среќа. Токму оваа приказна […]